Podeszły wiek jest niestety jednym z czynników ryzyka rozwoju nowotworów – co więcej, u osób starszych nowotwory wykrywane są zazwyczaj w zaawansowanych stadiach, kiedy trudno o skuteczne leczenie. Jakie odmiany nowotworów najczęściej występują u seniorów? Co trzeba o nich wiedzieć?
Częstość występowania chorób nowotworowych wzrasta wraz z wiekiem – nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Według niektórych statystyk, około 60-70% pacjentów onkologicznych to osoby powyżej 60. roku życia. Różnego rodzaju nowotwory są jednocześnie jednymi z najczęściej diagnozowanych schorzeń wśród populacji seniorów – po chorobach kardiologicznych, degeneracyjnych oraz układu kostno-stawowego, a także drugą najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów (po schorzeniach serca).
A jakie konkretnie nowotwory występują najczęściej u osób starszych?
- Rak jelita grubego – wzrost zachorowalności po 80. roku życia, do czynników ryzyka zalicza się m.in. brak błonnika w diecie, niska aktywność fizyczna i palenie papierosów, objawiać się może np. częstymi zaparciami i bólami brzucha.
- Rak piersi – najczęściej występujący u kobiet między 50. a 75. rokiem życia, duże znaczenie dla jego rozwoju mają predyspozycje genetyczne, objawia się występowaniem guzów i zgrubień w tkance piersi.
- Rak prostaty – stwierdzany głównie u mężczyzn powyżej 70. roku życia, związany z przerostem tkanki gruczołu krokowego. Objawiać się może m.in. problemami z oddawania moczu oraz bólem w podbrzuszu.
- Rak płuc – najczęściej występujący u osób po 60. roku życia, głównym czynnikiem ryzyka jest palenie papierosów. Objawia się m.in. przewlekłą chrypką, długotrwałym kaszlem, w zaawansowanych stadiach – również krwiopluciem.
- Przewlekła białaczka limfocytowa – występuje głównie u osób starszych po 60. roku życia, najprawdopodobniej ma podłoże genetyczne, wykrywana najczęściej podczas wykonywanej rutynowo morfologii krwi.
Nowotworom w dużym stopniu można zapobiegać. W tym celu należy prowadzić zdrowy tryb życia – pamiętać o zbilansowanej diecie, aktywności fizycznej oraz regularnych badaniach kontrolnych. Seniorzy raz do roku powinni zgłaszać się na podstawowe badania krwi i moczu. Panie powinny pamiętać o profilaktycznej mammografii i cytologii, panowie – o USG prostaty. Regularnie trzeba zgłaszać się na kolonoskopię, RTG klatki piersiowej oraz USG jamy brzusznej. Wiele nowotworów, wykrytych odpowiednio wcześnie, można skutecznie leczyć!