21 września obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Alzheimera – podstępnego schorzenia, które pojawia się niespodziewanie, uszkadzając korę mózgową i prowadząc do nieodwracalnych zmian w zachowaniu osób starszych. Jakie objawy u bliskich nam seniorów powinny wzbudzić niepokój? Co trzeba wiedzieć o chorobie Alzheimera? Odpowiadamy na te i inne pytania!
Chorobę Alzheimera zalicza się do grupy schorzeń neurodegeneracyjnych – toczący się proces chorobowy atakuje korę mózgową, co prowadzi do kłopotów z mową, pamięcią, logicznym myśleniem, aż w końcu powoduje nieodwracalne otępienie. Niestety nie są znane dokładne przyczyny jej powstawania – wymienia się wśród nich m.in. predyspozycje genetyczne, ale i czynniki związane z szeroko rozumianym stylem życia. Jest to jednak choroba występująca głównie u osób starszych, powyżej 65. roku życia i stąd też biorą się problemy związane z jej rozpoznaniem – wiele objawów bywa lekceważonych, a rodziny osób starszych wiążą np. ich kłopoty z pamięcią z naturalnymi dla podeszłego wieku procesami starzenia.
Objawy choroby Alzheimera
Do głównych objawów rozwijającej się choroby Alzheimera można zaliczyć:
- problemy z pamięcią – początkowo niewielkie, niwelowane np. poprzez częstsze zapisywanie ważnych informacji czy list z zakupami, z biegiem czasu jednak postępują, a senior zapomina np. o tym, gdzie mieszka czy jak się nazywa,
- ogólne obniżenie aktywności intelektualnej – osoba starsza może np. zupełnie zrezygnować z czytania książek czy rozwiązywania krzyżówek, co wcześniej było jej ulubionym hobby, być apatyczna, spędzać czas samotnie, unikać kontaktów i rozmów z innymi,
- zaburzenia orientacji – senior nie potrafi samodzielnie trafić do domu, gubi się w miejscach doskonale mu znanych, potrzebuje pomocy nawet w tak prozaicznych sytuacjach, jak wyjście do osiedlowego sklepiku.
W zależności od stopnia zaawansowania choroby, u seniora mogą pojawić się depresja, huśtawki nastrojów, ale również rozdrażnienie, agresja, omamy wzrokowe i słuchowe.
Czy Alzheimera można wyleczyć?
Niestety, pomimo dynamicznego rozwoju współczesna medycyna nie zna metod na wyleczenie choroby Alzheimera – można jedynie spowalniać jej rozwój oraz hamować objawy, choć i tu możliwości są ograniczone. Stosować można m.in. środki farmakologiczne poprawiające metabolizm mózgowy i usprawniające przepływ krwi przez mózg, przydatne bywają treningi pamięci, nauka wykonywania codziennych czynności, współpraca z logopedą czy psychologiem.
Choroba Alzheimera jest za każdym razem dramatem zarówno samego pacjenta, jak i jego bliskich – często bezradnych w obliczu postępów choroby, mierzących się z sytuacją, że mama czy tata z dnia na dzień przestaje ich poznawać i zmienia się w dziecko, wymagające 24- godzinnej opieki. W takich sytuacjach często jedynym rozwiązaniem jest umieszczenie seniora w placówce opiekuńczej, takiej jak nasz Dom Rodzinny. Pacjent przebywa wówczas pod całodobową opieką specjalistów, a rodzina zyskuje psychiczny komfort i poczucie, że zrobiła dla seniora wszystko, co w jej mocy.