Choreoterapia, czyli terapia tańcem i ruchem, to jeden z elementów arteterapii, a więc terapii poprzez sztukę. Obejmuje ona taniec, ćwiczenia muzyczno-ruchowe, improwizację ruchową, a także aktywności usprawniające ciało i rozciągające mięśnie. Dzięki temu choreoterapia może być idealną aktywnością ruchową dla seniorów.
Za ojca choreoterapii uznaje się choreografa i teoretyka tańca Rudolfa von Labana, który w połowie XX wieku działał w Niemczech i w Anglii. Opracował on koncepcję, zgodnie z którą poprzez taniec, improwizację ruchową i ćwiczenia muzyczno-ruchowe można pozytywnie wpływać zarówno na stan zdrowia fizycznego człowieka, jak i jego kondycję psychiczną. Ruch i rytm, czyli podstawowe elementy choreoterapii, pomagają radzić sobie ze swoimi emocjami i umożliwiają poprawę kompetencji społecznych. Choreoterapia jest stosowana jako aktywność oraz forma rehabilitacji m.in. dla dzieci, osób chorych i niepełnosprawnych, a także seniorów.
Choreoterapia – jakie korzyści niesie dla seniorów?
Choreoterapia najczęściej prowadzona jest przez wykwalifikowanych w tym zakresie specjalistów, w mniejszych i większych grupach. W przypadku osób starszych choreoterapia – systematyczna, dopasowana do potrzeb i problemów, z jakimi się borykają – może dawać efekty w postaci:
- zwiększenia świadomości własnego ciała,
- zachowania dobrej formy psychofizycznej,
- wzmocnienia pewności siebie i poczucia własnej wartości,
- nauki wyrażania swoich emocji,
- nabycia umiejętności radzenia sobie ze stresem,
- złagodzenia objawów depresji, nerwic i zaburzeń lękowych.
Nie można oczywiście zapominać o efektach typowo fizycznych – choreoterapia jest formą ruchu, więc poprawia sprawność i elastyczność stawów, pozytywnie wpływa na pracę mięśni, pomaga łagodzić dolegliwości bólowe.
Ruch i muzyka to bezpieczny oraz przyjemny środek terapeutyczny. Jeśli istnieją ku temu wskazania, z choreoterapii korzystać mogą również podopieczni naszego Domu Rodzinnego. Służy ona bowiem zarówno duszy, jak i ciału.