Bezsenność to dość częsty problem spotykany u osób starszych. Według statystyk, z problemami ze snem boryka się około 50% osób po 60. roku życia, z czego u około 25% ma ona charakter przewlekły. Jakie mogą być przyczyny bezsenności u seniorów i jak sobie z nią radzić?
Na początek warto sobie uświadomić, że wraz z wiekiem zapotrzebowanie na sen się zmniejsza. Skąd się to bierze? Otóż mniej więcej po 60. roku życia tempo naszego życia wyraźnie spada – mniejsza jest aktywność fizyczna, sporo ludzi przestaje pracować zawodowo, ich codzienne funkcjonowanie nie wymaga już tyle energii co wcześniej. Naturalne więc jest to, że organizm potrzebuje mniej snu na regenerację – zamiast 8 czy 9 godzin snu do bycia wypoczętym wystarczy 6 godzin.
Jeśli senior śpi krócej, ale zasypia bez większych problemów, nie budzi się w nocy i czuje się dobrze, nie ma powodów do obaw. Gorzej jeśli zauważy u siebie zaburzenia snu: kłopoty z szybkim zaśnięciem czy częste przebudzanie się w nocy. Wówczas możemy mieć do czynienia z bezsennością.
Bezsenność u seniorów – przyczyny
Bezsenność u seniorów może być wywołana przez różne czynniki. Zaliczają się do nich:
- bóle stawów wywoływane przez chorobę zwyrodnieniową,
- konieczność częstego oddawania moczu spowodowana przerostem prostaty,
- duszności będące objawem chorób układu krążenia,
- skurcze łydek wywoływane przez niedobór magnezu,
- pieczenie za mostkiem spowodowane zgagą.
Oczywiście w takich sytuacjach pomóc może jedynie specjalistyczne leczenie chorób typowych dla wieku podeszłego prowadzone przez lekarza. Jednak co warto podkreślić, bezsenność u seniorów często bywa też efektem nieprawidłowej higieny snu. Należy więc unikać wieczornego jedzenia ciężkich posiłków (w Domu Rodzinnym zwracamy uwagę na to, by kolacje naszych podopiecznych były smaczne, pożywne, ale jednocześnie lekkostrawne), picia kawy i mocnej herbaty, nie oglądać programów telewizyjnych, które mogą wywołać negatywne emocje. Przed snem warto się wyciszyć, spędzić kilka chwil czytając książkę, dobrze wywietrzyć sypialnię. Wielu osobom w szybkim zaśnięciu pomaga kubek ciepłego mleka z miodem. Dobrze jest wypracować sobie swoje wieczorne rytuały, które pozytywnie wpłyną na jakość codziennego snu!