Rak prostaty to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u mężczyzn. W Polsce większość zachorowań przypada w siódmej i ósmej dekadzie życia, ponieważ 87% występuje po 60. roku życia, a ponad 50% z nich przypada po 70. roku życia, osiągając maksimum po 75. roku życia. Jego objawy przypominają dolegliwości związane z przerostem gruczołu krokowego, w zdecydowanej większości przypadków jest on wykrywany w stadium bezobjawowym. Wówczas rokowanie raka prostaty jest bardzo dobre.
Profilaktyka raka prostaty
Profilaktyka raka prostaty obejmuje przede wszystkim zmianę stylu życia w celu wyeliminowania czynników ryzyka zachorowania. Zaleca się zmodyfikowanie diety, włączenie aktywności fizycznej do codziennego planu dnia, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, a także zrezygnowanie z nałogów. Ponadto, jeżeli znajdujesz się w grupie ryzyka, powinieneś regularnie wykonywać badania profilaktyczne. Pozwoli to na wczesne wykrycie choroby, a tym samym zwiększy szansę na jej wyleczenie.
15 września obchodzimy Europejskiego Dzień Prostaty, dlatego przypominamy jakie badania Panowie powinni okresowo wykonywać, aby zapobiec rozwojowi tego groźnego nowotworu.
Badania PSA
Podstawowym badaniem jest oznaczenie stężenia PSA, czyli białka produkowanego przez komórki raka prostaty, ale też przez tkanki prawidłowego gruczołu krokowego. Badanie PSA wykonywane jest z próbki krwi pacjenta, pobranej z żyły. Wynik badania PSA nie ma ustalonych norm. Każdorazowo zostaje poddany on pod interpretację lekarza. Zazwyczaj jednak przyjmuję się, że podwyższone PSA jest wtedy, gdy wartość stężenia wynosi powyżej 2-4ng/ml, zależnie od wieku. Jednak należy pamiętać, że niższe wartości, np. 1-2ng/ml także mogą wymagać dokładnej obserwacji.
Badanie per rectum
Badanie gruczołu krokowego palcem przez odbytnicę pozwala wykryć niepokojące zmiany, które mogą być wskazaniem do biopsji.
USG prostaty
USG przezodbytnicze – transrektalne, polega na włożeniu małej sondy do odbytnicy. Sonda wysyła fale ultradźwiękowe, a następnie “mierzy” echa odbijające się od struktur ciała, tworząc obrazy, które mogą ujawnić przerost gruczołu krokowego lub inne nieprawidłowości.
Rezonans magnetyczny prostaty
Obecnie uważa się, że jest to najbardziej czułe badanie obrazowe tego narządu, co pozwala na wczesne wykrycie raka prostaty, a w konsekwencji całkowite wyleczenie choroby.
Inne badania stosowane w diagnostyce raka prostaty to:
- zdjęcie klatki piersiowej;
- podstawowe badanie krwi oraz moczu;
- badanie obrazowe układu kostnego;
- TK miednicy małej, pomagające ocenić czy nie doszło do przerzutów w węzłach chłonnych lub innych narządach.