Badania profilaktyczne powinny być wykonywane w celu wczesnego rozpoznania wielu chorób, a co się z tym wiąże – jak najszybszego rozpoczęcia leczenia. O jakich badaniach profilaktycznych powinni pamiętać seniorzy?
Niektóre osoby starsze chętnie odwiedzają lekarzy, inne – bagatelizują swój stan zdrowia i nie przyznają się do gorszego samopoczucia czy dolegliwości bólowych. Bez względu na to, do której grupy zalicza się bliski nam senior warto zadbać o to, by regularnie poddawał się badaniom profilaktycznym. Pozwalają one wykryć wiele chorób już we wczesnym stadium, co znacznie zwiększa szanse na wyleczenie. W przypadku seniorów chodzi również o to, by umożliwić im spędzenie jesieni życia w jak najlepszym zdrowiu i kondycji.
Lista badań profilaktycznych dla seniorów
Jak więc pokierować wizytami seniora u lekarzy? Przynajmniej raz do roku, nawet jeśli nie narzeka na żadne dolegliwości, powinien zgłosić się do lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, który wykona w trybie ambulatoryjnym badanie poziomu ciśnienia tętniczego, badanie poziomu cukru we krwi i wystawi skierowanie na podstawowe badania krwi oraz moczu. U mężczyzn zalecane jest coroczne badanie prostaty, a u kobiet – badanie ginekologiczne wraz z cytologią.
Wizyta u lekarza POZ jest niezbędna jeszcze z jednego powodu. Lekarz może w jej trakcie przeprowadzić szczegółowy wywiad lekarski pod kątem najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów, zapytać o różne niepokojące objawy, obciążenia rodzinne itp. W zależności od jego zaleceń, seniorzy co dwa-trzy lata (lub częściej jeśli tak zleci lekarz) powinni zgłaszać się np. lipidogram, RTG płuc, badanie EKG serca, badanie wzroku, badanie stanu skóry, USG jamy brzusznej, USG tarczycy i węzłów chłonnych, badanie próbki kału na obecność krwi, badanie gęstości kości czy dopochwowe USG narządów rodnych oraz mammografię u kobiet.
Jeśli u osoby starszej pojawiają się pewne grupy niepokojących objawów (biegunki, zaparcia, wymioty, nudności, bóle brzucha), a dodatkowo występuje obciążenie rodzinne, konieczne może być regularne wykonywanie gastroskopii i/lub kolonoskopii. Badania te pozwalają wykryć zarówno stosunkowo niegroźne wrzody żołądka, jak również nowotwory jelita grubego, dwunastnicy, żołądka itp.
W profilaktyce u osób starszych zaleca się również szczepienia m.in. przeciw grypie, pneumokokom, przeciwko błonicy, tężcowi czy krztuścowi.