W tym roku Światowy Dzień Zdrowia psychicznego przypada na 10 października. Celem tego święta jest zwrócenie szczególnej uwagi na problematykę chorób psychicznych, a także promowanie właściwych postaw ludzkich wobec osób cierpiących na zaburzenia psychiczne.
Codzienny stres, tempo życia oraz brak odpoczynku sprzyjają pojawieniu się zaburzeń w sferze emocjonalnej oraz psychicznej. Szacuje się, że co druga osoba ma sporadyczne objawy nerwicy, a co piąta trwale odczuwa objawy tej choroby. Najpowszechniejsza jednak jest depresja – cierpi na nią 100 milionów osób na całym świecie i co dziesiąty Polak.
Co to jest zdrowie psychiczne?
WHO definiuje zdrowie psychiczne jako „stan dobrego samopoczucia psychicznego, w którym ludzie radzą sobie ze stresującymi sytuacjami życiowymi, wykorzystują swoje zdolności, dobrze się uczą i pracują oraz wnoszą wkład do swoich społeczności” Prawo do zdrowia fizycznego i psychicznego jest jednym z podstawowych praw człowieka, wiąże się ono nierozerwalnie z prawem do godności ludzkiej.
W jaki sposób w Domu Rodzinnym dbamy o zdrowie psychiczne?
Dbamy o zdrowy ruch naszych podopiecznych
Cały czas podkreślamy, że aktywność fizyczna jest podstawą dobrego samopoczucia. Osoby, które regularnie ćwiczą cieszą się lepszym nastrojem, mniejszą skłonnością do depresyjności, mają także lepszą samoocenę. Dlatego tak dużą uwagę przywiązujemy do promowania wśród naszych podopiecznych spacerów na świeżym powietrzu i korzystanie z naszej sali rehabilitacyjnej.
Promujemy aktywność
I chodzi nam o aktywność wszelkiego rodzaju. Nie ważne czy jest to czytanie książek, robótki ręczne, spacer w słoneczny dzień czy słuchanie muzyki. Ważne jest to, by osobie uczestniczącej w tej czynności było przyjemnie i odczuwała radość.
Dbamy o dobre relacje naszych mieszkańców
Zdajemy sobie sprawę z tego, że większość naszych potrzeb społecznych zaspakajamy poprzez kontakty społeczne. Dlatego też nasi podopieczni mogą spotykać się ze sobą podczas zajęć grupowych, wspólnych posiłków, inicjowanych uroczystości.
Dbamy o zdrowy sen seniorów
Sen jest jednym z istotniejszych czynników warunkujących dobry nastrój – ważna jest zarówno jego ilość, jakość oraz miejsce i czas zasypiania. Istotne, by sen był regularny, ciągły i odpowiednio długi. My zapewniamy seniorom warunki do odpowiednio długiego i spokojnego snu w ciągu doby.
Interweniujemy, gdy pomoc staje się potrzebna
W przypadku zaburzeń psychicznych ważne jest, żeby odpowiednio wcześnie zwrócić się po pomoc. Nasi podopieczni mogą liczyć nie tylko na opiekę i pomoc w organizacji dnia codziennego, ale również na profesjonalną pomoc naszego personelu – lekarzy, psychologów, pielęgniarek, pracowników socjalnych.
Problem zaburzeń psychicznych nie jest prosty, ale nie jesteśmy bezradni i mamy wpływu na nasze życie. Dbajmy o siebie i o swoich bliskich, a w razie wystąpienia objawów choroby zwróćmy się o pomoc.