Nadciśnienie tętnicze – co oznacza?
Nadciśnieniem nazywamy chorobę układu krążenia polegającą na trwałym lub czasowym podwyższonym ciśnieniu krwi w układzie krwionośnym. Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego chorobę można rozpoznać, kiedy u pacjenta stwierdza się, że:
- w dwóch pomiarach, wykonanych podczas co najmniej dwóch różnych wizyt, wartości ciśnienia tętniczego są równe lub wyższe niż 140 mm Hg / 90 mm Hg;
- średnie wartości ciśnienia tętniczego wyliczone z dwóch pomiarów dokonanych podczas jednej wizyty są równe lub wyższe niż 180 mm Hg / 110 mm Hg (po wykluczeniu czynników podwyższających wartości ciśnienia, na przykład: lęku, bólu, spożycia alkoholu).
Jak wykonać pomiar ciśnienia tętniczego?
Instrukcje załączone do ciśnieniomierzy zawierają szczegółowe wskazówki pomiaru. Częstość pomiarów w regularnej kontroli ciśnienia określana jest przez lekarza. Na ogół pomiary wykonuje się raz dziennie, o określonej porze. Aby pomiar ciśnienia tętniczego był jak najbardziej wiarygodny, należy go wykonać po co najmniej 5-minutowym odpoczynku. Przed badaniem nie wolno również palić papierosów, spożywać alkoholu ani posiłku.
Pomiar ciśnienia tętniczego u seniora
Im jesteśmy starsi, tym ciśnienie może być wyższe. Dla osób powyżej 65 lat za prawidłowe uważa się 134/87 mm Hg i nie powinno przekraczać poziomu 147/91 mm Hg. U chorych w podeszłym wieku, do 80 roku życia, zaleca się obniżanie ciśnienia skurczowego do 140-150 mm Hg, z kolei po 80 roku życia do wartości poniżej 150 mm Hg. Przy osobach niedołężnych, unieruchomionych i z demencją utrzymuje się nieco wyższe wartości w granicach 160-150 mm Hg.
Znaczna część osób po 60-65 roku życia zmaga się z tzw. izolowanym nadciśnieniem skurczowym. Wartość ciśnienia skurczowego jest wtedy podwyższona np. do poziomu 160 mmHg, a druga wartość pozostaje w normie.
Objawy nadciśnienia tętniczego
Do objawów nadciśnienia tętniczego należą:
- bóle głowy,
- zwiększona męczliwość,
- uczucie kołatania serca,
- zaburzenia snu.
Nadciśnienia tętniczego nie można ignorować, ponieważ nieleczone sprzyja rozwojowi wielu groźnych chorób. Należy do nich:
- przerost lewej komory serca;
- miażdżyca – wysokie ciśnienie tętnicze uszkadza naczynia krwionośne;
- uszkodzenie nerek;
- retinopatia nadciśnieniowa – uszkodzenie siatkówki oka;
- udar mózgu;
- zawał serca;
- przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych;
- rozwarstwienie aorty.
Jak zadbać o zdrowie osoby starszej z nadciśnieniem tętniczym?
Osoba starsza chorująca na nadciśnienie tętnicze wymaga szczególnej uwagi i troski. Ma to znaczenie, zwłaszcza gdy nie jest ona w stanie w pełni zadbać o swój stan zdrowia.
Opiekując się taką osobą szczególną uwagę należy zwrócić na:
- regularne przyjmowanie przez nią leków i regularny pomiar ciśnienia;
- dbanie o odpowiednią dietę seniora;
- ograniczenie przez osobę starszą używek lub całkowite zrezygnowanie z nich;
- dbanie o odpowiednią ilość wypoczynku i spokojny tryb życia osoby starszej;
- dbanie o systematyczną aktywność fizyczną seniora.
Dowiedz się w jaki sposób Dom Rodzinny dba o zdrowie swoich podopiecznych, zapoznaj się z naszą ofertą opieki nad osobami starszymi.