CUKRZYCA – WARTO WIEDZIEĆ, ABY W PORĘ ZAREAGOWAĆ I ROZPOCZĄĆ LECZENIE
Cukrzyca nazywana jest obecnie chorobą cywilizacyjną.
Przewlekła i nieleczona negatywnie oddziałuje na stan tętnic i żył, będąc jednym z czynników rozwoju chorób serca i układu krążenia. Może prowadzić do uszkodzenia drobnych naczyń w gałce ocznej, co w konsekwencji prowadzi do pogorszenia widzenia. Negatywnie wpływa na działanie układu nerwowego, prowadząc do neuropatii cukrzycowej. Chorzy mogą odczuwać również osłabienie siły mięśniowej, skurcze mięśni, mrowienie kończyn oraz zaniki czucia. Utrudnione gojenie ran jest wypadkową zaburzeń układu nerwowego i osłabionych naczyń krwionośnych.
Cukrzyca należy do grupy chorób metabolicznych charakteryzujących się hiperglikemią, czyli podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Jej przyczyną jest wadliwa produkcja lub wadliwe działanie insuliny wydzielanej przez komórki trzustki.
DWA PODSTAWOWE TYPY CUKRZYCY
Cukrzyca typu 1 (insulinozależna)
Na tę postać cukrzycy chorują najczęściej dzieci i osoby młode. W tym przypadku uszkodzone są komórki trzustki wytwarzające insulinę, co w efekcie prowadzi do całkowitego zaniku jej produkcji.
Cukrzyca typu 2 (insulinoniezależna)
To najczęściej występujący rodzaj cukrzycy u osób starszych. W tym wypadku wysoki poziom cukru we krwi nie wynika z braku insuliny, lecz z odporności na jej działanie.
CZYNNIKI RYZYKA, CZY MOŻEMY TEJ CHOROBIE ZAPOBIEC?
Czynniki ryzyka cukrzycy typu 1
Częste infekcje w dzieciństwie, predyspozycje genetyczne, występowanie chorób autoimmunologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, inne.
Czynniki ryzyka cukrzycy typu 2
Skłonność do choroby związana jest z predyspozycjami genetycznymi. Jednak na jej rozwój ma wpływ również tryb życia, a więc czynniki zależne od nas samych. Wskazuje się tu m.in. na otyłość brzuszną, a także:
- podwyższone stężenie trójglicerydówi cholesterolu;
- nadciśnienie tętnicze;
- niską aktywność fizyczną;
- wiek (ryzyko rozwoju choroby zwiększa się wraz z wiekiem);
- przewlekłe zaburzenia snu;
- przebycie cukrzycy ciążowej;
- palenie papierosów i spożywanie alkoholu.
JAKIE OBJAWY POWINNY NAS ZANIEPOKOIĆ?
Cukrzyca typu 2, występująca u osób starszych może rozwijać się przez wiele lat niezauważalna. Jej objawy mogą być różnorodne i mało specyficzne. Dlatego tak ważne jest obserwowanie naszych seniorów i reagowanie na niepokojące sygnały. Twoje podejrzenie powinny wzbudzić:
- wzmożony głód i pragnienie;
- suchość w ustach;
- nawracające infekcje (głownie układu moczowego) oraz zakażenia grzybicze;
- nagła utrata masy ciała/wahania masy ciała;
- częste oddawanie moczu;
- zmiany skórne/ problemy z gojeniem się ran;
- zaburzenia widzenia;
- osłabienie, drażliwość, trudności z koncentracją.
OPIEKA NAD SENIORAMI Z CUKRZYCĄ – JAKIMI ZASADAMI SIĘ KIERUJEMY SIĘ W DOMU RODZINNYM?
- Dbamy o to, by podopieczni regularne przyjmowali leki oraz monitorujemy wyniki ich badań.
- Dbamy o przestrzeganie diety cukrzycowej i regularność posiłków.
- Dbamy o aktywność fizyczną mieszkańców ośrodka. Jeżeli jest to możliwe seniorzy korzystają z ruchu na świeżym powietrzu. Kontrolujmy wagę ciała oraz parametry życiowe seniorów.
- Wprowadzamy elementy edukacji prozdrowotnej mieszkańców.
- Szybko reagujemy na symptomy hipoglikemii (obniżenie poziomu cukru we krwi) oraz hiperglikemii (podwyższenie poziomu cukru we krwi).
- Zatrudniamy profesjonalną kadrę lekarską i pielęgniarską, która dba o bezpieczny i spokojny pobyt seniorów.