Podobnie jak w przypadku ludzi młodych, nie istnieje jeden konkretny model, do którego można przypisać wszystkie osoby starsze. Praca z seniorami w dużym stopniu jest więc zależna od tego, jakie potrzeby ma dany człowiek i w jaki sposób można mu pomóc.
Jakie zadania wykonuje opiekun osoby starszej?
Warto pamiętać, że w przypadku osób, które stale przebywają w domach opieki, bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej rozrywki oraz dawki kontaktu z innymi ludźmi. Opiekunowie zajmują się więc dotrzymywaniem towarzystwa, organizowaniem zajęć (gry, spotkania z innymi, telewizja itd.), zachęcają do aktywności fizycznej (na miarę możliwości) oraz kontaktów z innymi mieszkańcami domu.
Osoby starsze częściej niż młodzi potrzebują wsparcia psychicznego. Dla wielu osób przeprowadzka może być bardzo obciążający, dlatego opiekun musi wykazywać się wyczuciem i taktem w tych trudnych chwilach. Wiele osób starszych przeżywa żałobę z powodu odejścia partnera, przyjaciół czy członków rodziny, a także lęk lub wstyd związany z utratą samodzielności czy sprawności.
Jeśli senior nie jest w stanie wykonywać czynności dnia codziennego, od opiekuna oczekuje się, że zapewni odpowiedni poziom opieki osobistej. W przypadku mieszkańców domów opieki prawdopodobne jest, że poziom wymagań będzie znacznie wyższy niż w przypadku osób mieszkających w domu. Osoby przebywające w domu opieki często wymagają pomocy przez całą dobę.
Jako że większość osób starszych przyjmuje leki na choroby przewlekle, obowiązkiem opiekuna jest także upewnienie się, czy wszystkie leki są podawane i przyjmowane zgodnie z zaleceniami.
Jakimi cechami powinien się wykazać opiekun osoby starszej?
Praca ze starszymi ludźmi nie jest pracą, która przynosi sławę, a w dodatku czasami może być niesamowicie trudna. Odpowiedzialność wynikająca z poczucia obowiązku i troskliwej natury jest więc niezbędna, aby dobrze wykonywać pracę tego typu.
Przede wszystkim opiekun musi wykazywać się zrozumieniem i szacunkiem wobec osoby starszej. Dotyczy to zwłaszcza tej grupy seniorów, którzy wymagają pomocy w ubieraniu się lub myciu, co często jest odbierane jako wstydliwe czy poniżające. Dlatego też każda osoba rozważająca ten rodzaj pracy musi okazywać szacunek i zrozumienie wobec trudności, z którymi mierzą się osoby starsze.
Jak w przypadku innych zawodów związanych z opieką, ważna jest też empatia i umiejętność jej okazywania. Nie każdy mieszkaniec domu opieki będzie w stanie powiedzieć wprost, czego potrzebuje, opiekun więc musi umieć zrozumieć jego potrzeby mimo braku bezpośrednich komunikatów.
Praca z osobami starszymi może wydawać się żmudna, opiekun musi więc wykazać się cierpliwością. Seniorzy to ludzie każdy inny, w pracy opiekuna można się spotkać także z osobami, które są opryskliwe czy nieprzyjemne w obejściu. Dodatkowo, niektórzy mieszkańcy domu opieki (np. z demencją, schizofrenią) nie są w stanie nawet zarejestrować, że ich zachowanie może utrudniać pracę opiekunom.
Praca z osobami starszymi nie jest dla każdego, dlatego ważne jest, aby opiekunowie zdawali sobie sprawę ze specyfiki zawodów związanych z opieką. Tylko w ten sposób możliwe jest zapewnienie seniorom wsparcia, na jakie zasługują.