Wraz z wiekiem synteza hormonów odpowiedzialnych za odczuwanie głodu może ulec osłabieniu. Co więcej, istnieje szereg czynników, które obniżają apetyt u ludzi bez względu na wiek. Jak zatem pobudzić apetyt u seniora i czego się wystrzegać?
Zmniejszony apetyt – fizjologia czy patologia?
Z jednej strony obniżenie zapotrzebowania kalorycznego u seniorów jest zjawiskiem naturalnym, ponieważ wynika ze zmniejszonej aktywności fizycznej. Jednak o ile nieznaczny spadek masy ciała nie powinien być powodem do niepokoju, o tyle utrata większej liczby kilogramów może sygnalizować pewne nieprawidłowości.
Znalezienie powodu spadku masy ciała jest kluczowym elementem, który determinuje dalsze postępowanie. Jeśli utrata kilogramów nie wynika z chorób albo ubocznego działania przyjmowanych leków, należałoby się zastanowić, czy wartość energetyczna posiłków spożywanych przez osobę starszą jest wystarczająca. Seniorzy bardzo często borykają się z tzw. anoreksją wieku podeszłego. Przyczyn takiego schorzenia może być wiele.
Powody zmniejszonego apetytu
Zmniejszenie apetytu u osoby starszej spowodowane jest najczęściej upośledzeniem wydzielania greliny, czyli hormonu odpowiedzialnego za prawidłowe odczuwanie głodu. Inne powody zmniejszonego łaknienia mogą być takie same jak u osób w każdym wieku. Wynika to z faktu, że mniejszy apetyt może być również efektem źle zbilansowanej diety (np. bogatej w cukry proste) lub ubocznego działania stosowanych leków albo innych środków farmakologicznych.
Jeśli przyczyną jest nieprawidłowa dieta (np. spożywanie dużych ilości cukrów prostych, które naturalnie hamują apetyt na pełnowartościowe posiłki), kluczowe jest podjęcie działań z zmierzających do rozpoczęcia diety zbilansowanej (np. ograniczenie spożywania słodyczy). Jeśli jednak powodem zmniejszonego apetytu są stosowane leki lub zaburzona gospodarka hormonalna (upośledzone wydzielanie greliny), a jednocześnie zmiana leków nie jest możliwa, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z naturalnych sposobów pobudzenia apetytu.
Naturalne sposoby na pobudzenie apetytu
Istnieje szereg produktów spożywczych, które w sposób naturalny zwiększają apetyt. Należą do nich rozmaite przyprawy i zioła, takie jak bazylia, tymianek, rozmaryn, koper, imbir, kminek, gorczyca czy mięta. Dodawanie ich do spożywanych potraw pozytywnie wpływa pobudzenie pracy układu pokarmowego, a w konsekwencji może przynieść skutek w postaci zwiększenia łaknienia.
Innym naturalnym sposobem pobudzania apetytu jest spożywanie niewielkich ilości rozcieńczonego octu jabłkowego tuż przed posiłkiem. Ocet jabłkowy wykazuje dobroczynne działanie zdrowotne dla układu pokarmowego, ponieważ zwiększa wydzielanie śliny oraz niezbędnych enzymów trawiennych.
Należy przy tym pamiętać o dostosowanej do wieku i sił fizycznych aktywności ruchowej, która jest niezbędnym elementem zdrowego stylu życia. Warto również zadbać o estetyczny wygląd potraw i odpowiednią konsystencję, co aby senior był zadowolony z posiłku pod każdym możliwym względem.