Nadciśnienie tętnicze jest obecnie chorobą cywilizacyjną – według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 r. w Polsce żyło 9,9 mln dorosłych osób z nadciśnieniem tętniczym, którzy stanowili 31,5% dorosłej populacji osób. Jakie są przyczyny i objawy nadciśnienia? Jak je leczyć? Podpowiadamy!
Nadciśnienie tętnicze jest z pewnością jedną z chorób typowych dla wieku podeszłego – największą grupą pacjentów są osoby po 60. roku życia, choć niestety coraz częściej diagnozuje się ją u młodszych ludzi, nawet 30-latków. W połączeniu z coraz to większą liczbą chorych w ujęciu globalnym sprawia to, że nadciśnienie tętnicze zalicza się do grona chorób cywilizacyjnych.
Nadciśnienie tętnicze – przyczyny
U około 95% pacjentów nadciśnienie tętnicze ma charakter pierwotny, co oznacza, że nie można jednocześnie określić jego przyczyny. Wśród czynników, które zwiększają ryzyko jego występowania znajdują się predyspozycje genetyczne, podeszły wiek, nieprawidłową dietę, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu itp.
U pozostałych chorych wykrywane jest nadciśnienie wtórne, będące powikłaniem innych schorzeń, takich jak obturacyjny bezdech denny, choroby nerek, choroba Conna, zwężenie tętnic itp.
Objawy nadciśnienia
Głównym kryterium nadciśnienia tętniczego jest podwyższony poziom ciśnienia krwi. Prawidłowe ciśnienie wynosi 120/80 mm Hg – nadciśnienie diagnozuje się, gdy podczas dwukrotnego pomiaru przeprowadzonego w prawidłowy sposób w neutralnych warunkach ciśnienie rozkurczowe jest równe lub większe niż 90 mm Hg, zaś skurczowe – równe lub większe niż 140 mm Hg.
Wśród objawów, które mogą sygnalizować występowanie nadciśnienia znajduje się:
- zmęczenie,
- ucisk w głowie,
- nerwowość,
- zaburzenia snu,
- krwawienie z nosa,
- duszności.
Nadciśnienie tętnicze – leczenie
Nadciśnienie trzeba koniecznie leczyć – nieleczone może powodować poważne powikłania w postaci niewydolności serca, zawałów serca, udarów serca czy niewydolności nerek. Terapia nadciśnienia polega przede wszystkim na przyjmowaniu odpowiednich leków, które regulują poziom ciśnienia krwi. Oczywiście pomocne jest także stosowanie zbilansowanej diety, odpowiednia dawka ruchu oraz ogólnie zdrowy tryb życia. Dopasowana do potrzeb terapia i stała opieka lekarska sprawiają, że osoby z nadciśnieniem – mimo choroby – mogą normalnie funkcjonować przez długie lata!