Pogorszenie jakości widzenia jest naturalnym elementem procesu starzenia – z wiekiem właściwie każdy widzi coraz gorzej i potrzebuje wsparcia w postaci okularów. I choć w pierwszej chwili wydawać się może, że zakup okularów do czytania nie jest szczególnie skomplikowany, to jednak warto poprzedzić go wizytą u okulisty lub optometrysty.
Oczy – podobnie jak wszystkie inne narządy ludzkiego organizmu – wraz z wiekiem starzeją się. Może to objawiać się pogorszeniem ostrości widzenia, gorszym widzeniem z bliska i/lub z daleka, niewyraźnym widzeniem kolorów, a także problemami z wykonywaniem codziennych czynności – czytaniem, pisaniem, pracami wymagającymi precyzji. Oprócz tego, wraz z wiekiem wzrasta ryzyko występowania różnego rodzaju chorób wzroku – jaskry, zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej. To również może objawiać się ogólnym pogorszeniem jakości widzenia. W takich sytuacjach konieczna staje się pomoc w postaci okularów.
Okulary do czytania – nie kupuj bez konsultacji!
Na początek warto uświadomić sobie, że okulary to sprzęt medyczny, który musi być dobrany indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Choć różnego rodzaju okulary – reklamowane jako okulary do czytania, okulary do prowadzenia samochodu czy okulary do pracy przy komputerze – można teraz kupić w supermarketach, drogeriach, a nawet na bazarkach, to jednak przed zakupem jakiegokolwiek modelu należy zgłosić się na badanie do okulisty lub optometrysty.
Należy pamiętać, że zakup okularów bez uprzedniego kompleksowego zbadania wzroku może przynieść więcej szkody niż pożytku i spowodować pogorszenie zdrowia oczu. Nie zawsze słabsze widzenie jest efektem wyłączenie procesów starzenia – bardzo często okazuje się, że senior boryka się np. z zaćmą starczą albo zwyrodnieniem siatkówki. W takiej sytuacji nie wystarczy zakup okularów – konieczne jest bowiem wprowadzenie odpowiedniego leczenia, mogącego obejmować np. stosowanie kropli do oczu czy nawet zabiegi okulistyczne (np. usunięcie zaćmy poprzez zastąpienie zmętniałej soczewki naturalnej soczewką sztuczną).
Parametry okularów do czytania powinny więc zostać ustalone przez specjalistę. Oczywiście wskazane jest, by osoby po 50.-55. roku życia przynajmniej raz na dwanaście miesięcy odwiedzały okulistę profilaktycznie – taka wizyta jest idealnym momentem, by poprosić lekarza o wykonanie badań, po których pacjent otrzymuje parametry potrzebnych mu okularów. Dla bezpieczeństwa lepiej kupować je np. w salonach optycznych albo w aptekach. Wówczas mamy pewność, że posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty potwierdzające jakość.