Z raportu WHO “Health for all in the 21st century” wynika, że w latach 2011-2012 tylko 25% polskich seniorów korzystało z pomocy lekarzy dentystów. Dla porównania – w tym samym okresie leczenie stomatologiczne odbyło 80% seniorów w Szwecji oraz 79% w Danii. Około 30% osób w Polsce powyżej 65. roku życia jest już zupełnie bezzębnych, wymagając całkowitych uzupełnień protetycznych. Jak więc widać, potrzeby stomatologiczne polskich seniorów są wciąż bardzo wysokie.
Na początek warto uświadomić sobie, że zęby, dziąsła oraz pozostałe struktury anatomiczne jamy ustnej – tak jak każda inna część ciała – ulegają naturalnym procesom starzenia. Ochraniające zęby szkliwo, będące najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie, z biegiem lat staje się słabsze i cieńsze, przez co zęby są bardziej narażone na działanie próchnicotwórczych bakterii. Oprócz próchnicy, często spotykanym problemem stomatologicznym polskich seniorów są choroby przyzębia, głównie – paradontoza. Wszystko to skończyć się może przedwczesną utratą zębów, a w konsekwencji – bezzębiem.
Choć z upływem lat, m.in. ze względu na słabnące zdolności manualne, utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej może być trudniejsze, nie wolno z niej rezygnować! Zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej – po każdym posiłku, przy pomocy szczoteczki ze średnio twardym włosiem oraz pasty do zębów z fluorem. Nie można zapominać o nitkowaniu przestrzeni zębowych oraz oczyszczeniu języka. Na koniec jamę ustną należy wypłukać specjalistyczną płukanką.
Braki w uzębieniu trzeba uzupełniać!
Każdy senior powinien regularnie odwiedzać dentystę – przynajmniej dwa razy do roku (opiekę tego typu zapewniamy oczywiście pensjonariuszom naszego Domu Rodzinnego). Trzeba bowiem pamiętać, że nieleczona próchnica czy paradontoza mogą doprowadzić do rozsiania się wywołujących je bakterii po całym organizmie. W efekcie częstsze są przypadki zapalenia wsierdzia, zawałów serca, chorób nerek i wątroby. Każdy utracony naturalny ząb ma także wpływ na możliwość normalnego spożywania posiłków czy po prostu komfort życia. Niewielkie zmiany próchnicowe można leczyć zachowawczo, a pojedyncze braki zębowe – implantami, koronami czy mostkami protetycznymi. W przypadku większych luk w uzębieniu, a także całkowitego bezzębia konieczne staje się użytkowanie protez zębowych. Najprostsze akrylowe protezy refundowane są przez NFZ, za bardziej nowoczesne trzeba płacić z własnej kieszeni. Oczywiście należy pamiętać, że również protezy zębowe wymagają codziennej specjalistycznej higieny!