Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, zaćma jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku – według szacunków, na całym świecie z chorobą tą boryka się około 20 mln ludzi, a w Polsce – nawet 800 tys. osób. Co trzeba wiedzieć o zaćmie?
Soczewka oka jest lekko wypukłą strukturą anatomiczną o całkowitej przezroczystości. Umożliwia to przenikanie przez nią promieni słonecznych, a w konsekwencji – prawidłowe, wyraźne widzenie. Zdarza się jednak, że soczewka z biegiem czasu mętnieje i staje się coraz mniej przejrzysta, co utrudnia przenikanie przez nią światła słonecznego. Skutkuje to stopniowym pogarszaniem jakości widzenia, a w konsekwencji – ślepotą. Mamy wówczas do czynienia z zaćmą.
Zaćma – rodzaje
Istnieje kilka rodzajów zaćmy. Tą występującą najczęściej jest zaćma starcza – jak sama nazwa wskazuje, występuje ona u seniorów w wieku powyżej 60.-70. roku życia. Jest ona związana z naturalnymi procesami starzenia organizmu – narząd wzroku, tak jak każdy inny organ, również ulega starzeniu, a objawia się to m.in. mętnieniem soczewki oraz stopniowym pogarszaniem się widzenia. Dlatego tak ważne jest, by osoby starsze znajdowały się pod stałą opieką okulistyczną – już proste badania pozwalają wykryć zaćmę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Oczywiście opiekę okulisty zapewniamy wszystkim podopiecznym naszego Domu Rodzinnego.
Oprócz zaćmy starczej, wyróżnia się również zaćma cukrzycowa, będącą powikłaniem cukrzycy, zaćmę powikłaną, będącą efektem innych wad i chorób oczu oraz zaćmę polekową, będą skutkiem przyjmowania niektórych leków (np. stosowanych w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów).
Objawy zaćmy
Zaćma jest chorobą podstępną – rozwija się powoli, latami, utrudniając normalne funkcjonowanie aż w końcu prowadząc do utraty wzroku. Do wizyty u okulisty powinny więc skłonić takie objawy, jak postępujące pogarszanie ostrości widzenia, widzenie „przez mgłę”, zniekształcone widzenie przedmiotów i niewyraźne widzenie kolorów.
Na szczęście zaćma jest w pełni uleczalna – leczy się ją poprzez nowoczesne zabiegi okulistyczne, polegające na usunięciu z oka zmętniałej soczewki naturalnej i umieszczeniu soczewki sztucznej. Są to zabiegi proste, bezpieczne, mało inwazyjne, nie wymagające długiej rekonwalescencji.
Oczywiście warto pamiętać o profilaktyce. Eksperci twierdzą, że w zachowaniu zdrowia oczu pomaga m.in. aktywność fizyczna oraz prawidłowa dieta, bogata m.in. w produkty zawierające witaminę A, B, E, luteinę i zeaksantynę (marchew, dynia, produkty zbożowe, szpinak, brokuły, brukselka).