Rehabilitacja to skoordynowane działania, których celem jest zarówno profilaktyka różnego rodzaju kontuzji i chorób, jak i przyspieszenie regeneracji fizycznej po przebytych schorzeniach, operacjach czy urazach. Bardzo często rehabilitacją obejmowani są seniorzy.
Osoby starsze korzystać mogą z wielu form rehabilitacji. W ramach rehabilitacji domowej odpowiednio wykwalifikowany specjalista przyjeżdża do domu seniora z potrzebnym sprzętem i prowadzi zajęcia w warunkach domowych. Rehabilitacja szpitalna podejmowana jest u pacjentów hospitalizowanych, np. po udarach mózgu czy po przebytych operacjach. Istnieją również turnusy rehabilitacyjne, czyli organizowane dla osób starszych wyjazdy, podczas których poddawani są intensywnym zajęciom mającym na celu przywrócić im sprawność.
Rehabilitacja – kiedy jest wskazana?
Osoba starsza może zgłosić się na rehabilitację jak tylko zauważy u siebie pogorszenie sprawności fizycznej. Odpowiednie ćwiczenia pomogą zachować samodzielność i spowolnić proces niedołężnienia. Oprócz tego, rehabilitacja jest bardzo ważnym elementem leczenia takich chorób i urazów, jak:
- zwyrodnienie stawów,
- złamania kończyn,
- nadciśnienie tętnicze,
- stany pozawałowe,
- stany poudarowe,
- choroba Parkinsona,
- astma,
- choroba obturacyjna płuc.
W trakcie rehabilitacji wykorzystywane są różne ćwiczenia, techniki, metody i zabiegi, dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Mogą to być ćwiczenia czynne i bierne, terapia manualna, fizykoterapia (fala uderzeniowa, światłoterapia, laseroterapia, krioterapia), hydro- i balneoterapia, masaże lecznicze i rehabilitacyjne, a także terapia zajęciowa (np. choreoterapia, biblioterapia czy muzykoterapia, z której korzystać mogą podopieczni Domu Rodzinnego). W zależności od schorzenia, rehabilitacja obejmować może także pomoc logopedyczną oraz psychologiczną.
Indywidualnie dopasowana, kompleksowa, ciągła rehabilitacja to leczenie człowieka, a nie wyłącznie jego choroby. W przypadku seniorów może ona pomóc odzyskać nie tylko sprawność i zdrowie, ale również radość życia.