Nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, cukrzyca, osteoporoza – to tylko kilka przykładów chorób charakterystycznych dla podeszłego wieku. Po części są one efektem naturalnych procesów starzenia się organizmu, jego mniejszej wydolności i odporności, ale duży wpływ na ich rozwój ma szeroko rozumiany tryb życia, w szczególności nieodpowiednia dieta i niedobór aktywności fizycznej. Dlatego seniorzy powinni zwracać wyjątkową uwagę na te właśnie aspekty codziennego funkcjonowania!
Nie ma żadnych wątpliwości, że wiek jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju wielu chorób. Wraz z wiekiem zwiększa się częstotliwość występowania m.in. nadciśnienia tętniczego, chorób układu krążenia czy cukrzycy. Chorobą występującą właściwie wyłącznie u kobiet po okresie menopauzy jest osteoporoza, u starzejących się mężczyzn, na skutek spadku stężenia męskich hormonów, często diagnozowany jest łagodny przerost prostaty.
Oczywiście na to, że się starzejemy, nie mamy żadnego wpływu. Istnieją jednak tzw. czynniki ryzyka modyfikowalne, czyli takie, które zależą tylko od wyborów i postępowania człowieka. Bez wątpienia należą do nich dieta oraz aktywność fizyczna – są one nie tylko ważnym elementem profilaktyki chorób wieku podeszłego, ale również jednym ze sposobów ich leczenia.
Jesteś tym, co jesz!
Jak już wielokrotnie podkreślaliśmy, dieta osób starszych powinna być pełnowartościowa i zbilansowana, czyli uwzględniająca ich zapotrzebowanie kaloryczne oraz zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze. Oczywiście nie można zapominać o działaniu profilaktycznym diety. Ryzyko chorób sercowo-naczyniowych zmniejsza spożywanie dużych ilości tłuszczów roślinnych (oleje roślinne, oliwa z oliwek) w miejsce zwierzęcych. W profilaktyce osteoporozy ważne jest spożywanie dużych ilości wapnia, znajdującego się m.in. w mleku i jego przetworach. Cukrzycy pomaga zapobiegać ograniczenie, a nawet całkowite wyeliminowanie z diety cukrów prostych oaz słodkich przekąsek. Produkty pełnoziarniste są kolei ważnym źródłem witamin z grupy B, ważnych m.in. dla zachowania sprawności umysłowej.
Ruch to zdrowie!
W profilaktyce chorób wieku podeszłego niezwykle istotna jest aktywność fizyczna – dopasowana do wieku, stanu zdrowia i możliwości. Nie należy oczywiście zmuszać seniora do startu w maratonie, ale np. codzienny spacer (aktywność tę uwielbiają pensjonariusze Domu Rodzinnego), gimnastyka dla seniorów, zajęcia jogi czy nordic walking to sporty polecane każdemu! Regularna aktywność fizyczna pozwala utrzymać prawidłową masę ciała, wspomaga pracę serca i układu krążenia, pozytywnie wpływa na funkcjonowanie mięśni i stawów, działa relaksująco, pozwala się odstresować i pozbyć złych emocji. Jak więc widać, warto się ruszać – dla zdrowia!