19 listopada obchodzi się ustanowiony przez WHO Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. To dobry moment, by dowiedzieć się nieco więcej o tym schorzeniu – przyczynach, objawach oraz leczeniu.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc to jedno z najczęściej występujących i najgroźniejszych schorzeń układu oddechowego. Według szacunków WHO, boryka się z nim ponad 200 mln osób na całym świecie. W Polsce liczbę chorych szacuje się na około 2 mln osób, przy czym nawet 80% przypadków pozostaje niezdiagnozowanych. Z powodu POChP umiera co roku około 15 tys. Polaków.
POChP – przyczyny
Przewlekła obturacyjna choroba płuc to niejako połączenie przewlekłego zapalenia oskrzeli oraz rozedmy płuc, które prowadzi do znacznego zmniejszania się pojemności płuc. Wśród głównych przyczyn POChP znajduje się:
- palenie papierosów (80% przypadków),
- narażenie dróg oddechowych na działanie pyłów i gazów,
- zanieczyszczenie powietrza w miejscu pracy,
- często występujące infekcje układu oddechowego.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – objawy i diagnostyka
Głównym objawem POChP jest przewlekły, przeszkadzający w codziennym funkcjonowaniu kaszel oraz odkrztuszanie wydzieliny. Wiele osób niestety lekceważy tego typu symptomy, uznając je za zwykłą zadyszkę, infekcję czy tzw. kaszel palacza. Stąd też bierze się późna diagnostyka POChP oraz częste powikłania: choroby sercowo-naczyniowe oraz rak płuc.
Tymczasem profilaktyka oraz diagnostyka przewlekłej obturacyjnej choroby płuc są proste – ich głównym elementem jest badanie spirometryczne, które pozwala ocenić objętość i pojemność płuc, a także przepływ powietrza w oskrzelach oraz płucach.
POChP – leczenie
Przewlekłą obturacyjną chorobę płuc wykrytą we wczesnym stadium można skutecznie hamować – należy oczywiście zaprzestać palenia, stosuje się rehabilitację oddechową, a także leki przeciwzapalne, zwiększające objętość płuc oraz rozszerzające oskrzela. W zaawansowanych przypadkach konieczne staje się już leczenie z użyciem koncentratora tlenu.
Wszystkich seniorów zauważających u siebie niepokojący, przewlekły kaszel, zachęcamy do wizyty u lekarza i wykonania spirometrii – to proste badanie może naprawdę uratować życie!