Z biegiem lat naturalnym procesom starzenia ulegają właściwie wszystkie tkanki, organy i zmysły – w tym także wzrok. Komfort widzenia jest niższy, pogarsza się jego ostrość, seniorom dokucza również nadmierne przesuszenie oczu. Warto więc dbać o wzrok w podeszłym wieku, by jak najdłużej cieszyć się jego dobrym funkcjonowaniem!
Istnieje wiele czynników, które negatywnie wpływają na wzrok. Naturalne procesy starzenia, narażenie oczu na działanie promieniowania słonecznego, korzystanie z komputerów i telewizorów, a nawet niewłaściwa dieta – wszystko to może sprawiać, że wraz z upływem lat jakość widzenia spada, pojawiać się mogą też choroby wzroku. O ile niektóre z nich – np. zaćmę – można dość szybko wyleczyć, o tyle inne, takie jak choćby jaskra, są nieodwracalne i mogą prowadzić do całkowitej ślepoty.
Sposoby na zdrowy wzrok u seniorów
Podstawą profilaktyki chorób wzroku typowych dla podeszłego wieku są oczywiście regularne wizyty u okulisty. Osoby po 50. roku życia powinny zgłaszać się do lekarza tej specjalności przynajmniej raz w roku – już proste, zupełnie nieinwazyjne i bezbolesne badania pozwalają wykryć ewentualne nieprawidłowości i wdrożyć odpowiednie leczenie, w postaci doboru okularów, stosowania kropli do oczu czy zabiegów nowoczesnej chirurgii okulistycznej. O regularnych badaniach okulistycznych powinni pamiętać zwłaszcza diabetycy – choroby wzroku są bowiem jednym z najczęstszych powikłań cukrzycy.
Dla zdrowia oczu należy dbać o ich ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Nigdy nie wolno patrzeć prosto w słońce, a w letnie, słoneczne dni przed wyjściem z domu najlepiej założyć okulary przeciwsłoneczne z odpowiednimi filtrami. Nie bez wpływu na jakość widzenia pozostaje promieniowanie emitowane przez komputery czy telewizory. Warto więc ograniczyć czas spędzany przed tymi urządzeniami i pamiętać o regularnym nawilżaniu oczu przy pomocy specjalnych kropli (dbamy o to oczywiście również u pensjonariuszy Domu Rodzinnego).
Elementem dbania o wzrok w podeszłym wieku jest także dieta – bogata m.in. w produkty zawierające witaminę A (marchew, dynia, brzoskwinie), C (czerwona papryka, natka pietruszki, cytrusy), E (oleje roślinne, orzechy, migdały), a także cynk (jaja, ryby), selen (ryby, czosnek, cebula) i mangan (fasola, ciemne pieczywo). Ważna dla zdrowia oczu jest także luteina, którą znaleźć można m.in. w żółtych warzywach, szpinaku, sałacie oraz jarmużu.