Badania profilaktyczne to podstawa zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia przez długie lata! Pozwalają one w porę wykrywać różnego rodzaju groźne choroby i reagować na wszelkie nieprawidłowości. O jakich badaniach trzeba koniecznie pamiętać po 60. roku życia?
Osoby w podeszłym wieku są narażone na rozmaite choroby. Nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, miażdżyca, choroby układu sercowo-naczyniowego, osteoporoza, zaćma – to tylko kilka z nich. Dobra wiadomość jest taka, że zdecydowaną większość tych schorzeń można skutecznie leczyć, ale pod warunkiem, że zostaną wykryte szybko, we wczesnym stadium. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne po 60. roku życia.
Podstawa profilaktyki seniorów
O jakich badaniach profilaktycznych w podeszłym wieku trzeba pamiętać?
- Badanie krwi
Powinno się je wykonywać raz do roku. Polega na pobraniu od pacjenta niewielkiej ilości krwi i poddaniu jej analizie laboratoryjnej. Dzięki niej można ocenić np. stężenie czerwonych krwinek i hemoglobiny. Rożnego rodzaju odstępstwa od norm mogą świadczyć o tym, że w organizmie toczą się procesy chorobowe.
- Badanie moczu
Również zaleca się jego wykonywanie raz do roku. Próbkę moczu z pierwszej porannej mikcji należy zebrać do jałowego pojemniczka i dostarczyć do laboratorium. Tam jest ona poddawana analizie biochemicznej i fizycznej. Nieprawidłowe wyniki mogą świadczyć np. o stanach zapalnych układu moczowego.
- Badanie poziomu cholesterolu
Polega na określeniu stężenia całkowitego cholesterolu we krwi, złego cholesterolu LDL oraz dobrego cholesterolu HDL. Wykonywane raz w roku pozwala ocenić ryzyko występowania chorób sercowo-naczyniowych, w tym groźnej dla seniorów miażdżycy.
- Mammografia
Kobiety po 60. roku życia, a nawet wcześniej, powinny regularnie poddawać się badaniu mammograficznemu. Jest to bezpieczna i nieinwazyjna metoda profilaktyki oraz wczesnej diagnostyki raka piersi, który pozostaje jednym z najczęstszych nowotworów u pań.
- Badanie prostaty per rectum
To z kolei badanie kluczowe w profilaktyce oraz diagnostyce raka prostaty. Gruczoł jest badany przez lekarza urologa poprzez odbyt – pozwala to wykryć ewentualne powiększenie prostaty i pokierować pacjenta na bardziej szczegółową diagnostykę.
To oczywiście tylko kilka przykładów. Senior po 60. roku życia powinien regularnie kontrolować poziom ciśnienia i cukru we krwi. Wedle zaleceń lekarza wykonuje się również np. kolonoskopię, badania wzroku i słuchu, USG klatki piersiowej czy densytometrię.