Przed nami piękne, słoneczne i letnie dni – choć wszyscy wyczekujemy na nie z utęsknieniem, to jednak bywają one bardzo niebezpieczne dla seniorów. Podpowiadamy, jak pomóc przetrwać osobom starszym gorący, letni czas!
Dlaczego upał jest niebezpieczny dla seniorów? Otóż są oni o wiele mniej odporni na wysoką temperaturę, szybciej się przegrzewają i odwadniają. Dodatkowo, wiele osób starszych cierpi na różnego rodzaju choroby ogólnoustrojowe, np. miażdżycę, nadciśnienie, cukrzycę czy schorzenia serca – w przypadku ich występowania, wysoka temperatura jest jeszcze groźniejsza dla zdrowia, a nawet życia.
Najważniejsze nawodnienie
Podstawą dobrego samopoczucia podczas upałów jest systematyczne, stałe nawadnianie organizmu. W trakcie gorących dni należy wypijać nawet 3-4 litry płynów, najlepiej niegazowanej, wysoko zmineralizowanej wody. Zalecane są również soki owocowe oraz herbatki ziołowe. Senior powinien wyrobić w sobie nawyk stałego popijania – należy mieć cały czas w zasięgu ręki szklankę z napojem, a wychodząc z domu trzeba koniecznie pamiętać o butelce wody.
Co ważne, nawadniać organizm można także poprzez jedzenie. Latem warto więc przygotowywać chłodniki na bazie świeżych warzyw i jogurtów naturalnych (bądź kefiru), a także zadbać o obecność w codziennej diecie owoców. Szczególnie polecany jest arbuz, który składa się głównie z wody i znakomicie gasi pragnienie. W Domu Rodzinnym przywiązujemy do letniej diety olbrzymią uwagę!
Praktyczne wskazówki dla seniorów
Podczas upalnych dni seniorzy powinni pamiętać również o kilku innych kwestiach. Jeśli nie ma takiej konieczności, najlepiej ograniczyć wychodzenie z domu pomiędzy 11:00 a 15:00, kiedy nasłonecznienie jest najsilniejsze. Do każdego wyjścia należy dobrze się przygotować – wziąć ze sobą nakrycie głowy, założyć lekkie, jasne ubranie oraz wygodne przewiewne buty.
Odpowiednie przygotowania trzeba poczynić także w domu. W oknach powinny zawisnąć zasłony lub rolety – w okresie największego nasłonecznienia zapobiegną zbytniemu nagrzaniu pomieszczenia. Można również zainwestować w prosty w obsłudze wiatrak, który pozwoli szybko obniżyć temperaturę w mieszkaniu. Jest to z pewnością zdrowsze rozwiązanie niż klimatyzacja, która stosowana w nadmiarze może powodować problemy z zatokami.
Uwaga! Jeśli senior przyjmuje pewne grupy leków – np. moczopędne – powinien skonsultować się z lekarzem. Czasami konieczne bywa przyjmowanie odpowiednich preparatów, które pomogą uniknąć odwodnienia.