Niedawno obchodziliśmy Dzień Dziecka – mamy nadzieję, że był to czas, który mogliście spędzić wspólnie całą rodziną! Szczególnie ważne i drogocenne są relacje między dziadkami a wnukami – wiele dobrego czerpią z nich obie strony.
Zgodnie z wynikami badania TNS OBOP, osoby starsze chętnie rozmawiają z wnukami, chodzą z nimi na spacery, pomagają w wykonywaniu prac domowych czy odrabianiu lekcji. Z kolei młodzi ludzie uczą seniorów języków obcych, pomagają w opanowaniu obsługi komputera czy telefonu komórkowego. To tylko kilka przykładów korzyści, które płyną ze wspólnego spędzania czasu przez dziadków i wnuki.
Dobrze być z wnukami, ale…
Bardzo ciekawe badanie dotyczące wpływu przebywania z wnukami na zdrowie osób starszych przeprowadzili naukowcy z Instytutu Geriatrii King’s College London. Przeanalizowali oni sytuację 30 tys. babć i dziadków z dziesięciu krajów z całej Europy – okazało się, ze seniorzy, którzy spędzali z wnukami około 15 godzin tygodniowo cieszyli się relatywnie dobrym zdrowiem oraz samopoczuciem. Jeżeli natomiast opieka nad wnukami była dłuższa i bardziej wymagająca, seniorzy nie mieli czasu o siebie zadbać, zapominali o badaniach profilaktycznych, byli też bardziej zmęczeni i zestresowani.
Jak widać, spędzanie czasu z wnukami może być dla osoby starszej korzystna, ale… co za dużo, to niezdrowo.
Bezcenni babcia i dziadek
Pomimo pewnych zagrożeń, relacje między dziadkami i wnukami są jednak tak naprawdę bezcenne pod względem emocjonalnym – pozytywnie wpływają one na rozwój edukacyjny i społeczny dzieci, a także korzystnie oddziałują na samopoczucie psychiczne i poczucie przynależności seniorów.
Dziadkowie są więc w stanie dać dzieciom zupełnie bezwarunkową miłość, poczucie bezpieczeństwa oraz akceptacji. W wielu sytuacjach mogą wyciszać negatywne emocje dziecka, pełnić rolę mediatora w sytuacji konfliktów z rodzicami. Są wyjątkowym źródłem wiedzy o przeszłości rodziny, zwyczajach i tradycjach, uczą szacunku do osób starszych, wartości takich jak patriotyzm czy odwaga cywilna, są wzorem postaw obywatelskich.
Oczywiście korzyści płyną również w drugą stronę. Wnuki są dla dziadków źródłem dumy i radości, a opieka nad nimi – potwierdzeniem tego, że są nadal ważni i potrzebni. Wspólne spędzanie czasu z dziećmi jest wartościowym wypełnianiem wolnego czasu na emeryturze, co sprzyja zachowaniu aktywności, dobrego samopoczucia psychicznego i sprawności intelektualnej. Warto też pamiętać, że tak jak wnuki często korzystają z pomocy dziadków w dzieciństwie, tak później role mogą się odwrócić i to wnuki staną się podporą dla schorowanych czy niesamodzielnych dziadków.
Warto więc dbać o relacje dziadków i wnuków – na co dzień, nie tylko od święta!