Starzenie się to proces, który dotyczy wszystkich partii i organów ludzkiego organizmu – także mózgu. U seniorów może to objawiać się np. kłopotami z koncentracją, pogorszeniem sprawności intelektualnej, a także problemami z pamięcią. Osoby starsze są również narażone na rozmaite schorzenia, takie jak demencja czy choroba Alzheimera. Dlatego każdy senior, z drobną pomocą bliskich, powinien wypróbować naturalnych metod na poprawę pamięci.
Zaburzenia pamięci bywają naprawdę kłopotliwe – zarówno dla seniora, jak i jego bliskich. Początkowo objawiać się mogą zapominaniem listy zakupów, szukaniem przedmiotów codziennego użytku, z czasem przekształcając się z problemami z orientacją czy wykonywaniem prostych wydawałoby się czynności. Tak zaawansowane stadium zaburzeń pamięci wymaga już oczywiście profesjonalnego leczenia.
Intelektualne rozrywki
Zastanawiając się nad ćwiczeniami pamięci dla seniora nie trzeba od razu zapisywać go na specjalistyczne zajęcia do terapeutów czy psychologów. Doskonałym treningiem mózgu są bowiem wszelkiego rodzaju rozrywki wymagające intelektualnego zaangażowania: zabawa w państwa-miasta, gry planszowe i karciane, krzyżówki, sudoku, rebusy czy łamigłówki, oczywiście dopasowane do ich możliwości umysłowych. W Domu Rodzinnym nasi podopieczni chętnie spędzają w ten sposób wolny czas, uznając tego typu aktywności jako rozrywkę. W domu senior z pewnością ucieszy się, jeśli w rozwiązywaniu krzyżówki będą pomagać mu dzieci lub wnuki albo gdy od czasu do czasu spotka się ze znajomymi na partyjkę brydża. To zupełnie naturalny sposób na pobudzenie mózgu do pracy.
Dieta na pamięć i koncentrację
Poprawę sprawności intelektualnej seniora można uzyskać także poprzez stosowanie odpowiedniej diety. Niezbędne do prawidłowej pracy mózgu są węglowodany złożone, które są powoli trawione i stopniowo uwalniają energię do organizmu. Można je znaleźć m.in. w produktach pełnoziarnistych, kiełkach, płatkach owsianych, brązowym ryżu oraz kaszach. W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się także produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 (tłuste ryby, oleje roślinne, orzechy), żelazo (mięso, szpinak, rośliny strączkowe), lecytynę (kiełki, produkty sojowe, orzeszki ziemne), magnez (kakao, czekolada, kasza, groch), witaminy z grupy B (drożdże, mięso, sery, ziemniaki) oraz witaminę D (ryby, jaja, wątróbka).
Oczywiście dla zachowania zdrowia mózgu konieczna jest także aktywność fizyczna oraz odpowiednia ilość snu. A co najważniejsze – zasad tych może trzymać się cała rodzina, nie tylko seniorzy. Wszystkim wyjdzie to na zdrowie!