11 listopada 2018 r. obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W codziennym zabieganiu wielu z nas zapomina o nauce najmłodszych pokoleń wartości patriotyzmu czy szacunku dla kraju. W wielu przypadkach od rodziców rolę tę mogą przejąć dziadkowie – bardzo często pamiętający ważne dla Polski wydarzenia historyczne, a nawet biorący w nich udział.
Dr Janusz Tomiło – wybitny polski pedagog i społecznik – napisał kiedyś, że „ludzie starsi są na emeryturze z pracy, a nie z życia”. Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Seniorzy mają do zagospodarowania olbrzymie zasoby wiedzy, doświadczeń oraz mądrości, które nabyć można tylko z wiekiem.
Jednym z zadań naturalnie przypisywanych ludziom starszym przez społeczeństwo jest wychowanie patriotyczne. Jako naoczni świadkowie wielu wydarzeń historycznych – zarówno tych z okresu II wojny światowej, następnie komunizmu oraz jego obalania – są najlepszą „lekcją historii”, w jakiej mogą wziąć udział młode pokolenia. Co ciekawe, młodzi ludzie bardzo chętnie słuchają opowieści bezpośrednich świadków lub nawet uczestników wydarzeń historycznych. Według badań przeprowadzonych przez Aldonę Małyskę z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, zdaniem młodzieży seniorzy są skarbnicą wiedzy „o tym, jak było dawniej, jak zmieniał się świat, czy i jak oni dostosowywali się do tych czasów”, ale także „bije od nich mądrość, szczerość i prostota”, „są doświadczeni życiowo i służą dobrą radą”, „ciekawie opowiadają o różnych, dawnych wydarzeniach” oraz nawet podczas najtrudniejszych rozmów stwarzają taką atmosferę, że młodzież „czuje się w ich obecności bezpiecznie”.
11 listopada warto świętować wspólnie
11 listopada 2018 r. – czyli setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości – to doskonała okazja, by zaangażować seniorów w patriotyczne wychowanie wnuków, zwłaszcza jeśli nam na co dzień brakuje na to czasu. Oczywiście należy przy tym wykazać się taktem i zrozumieniem, bo nie o każdych przeżyciach, zwłaszcza tych najbardziej dramatycznych, senior będzie chciał opowiedzieć. Wspólna wyprawa na organizowane w miejscu zamieszkania obchody tej wyjątkowej rocznicy może stać się jednak przyczynkiem do wspaniałych opowieści oraz budowania trwałych rodzinnych więzi.
Powodów, by spędzać czas całą rodziną, a przede wszystkim integrować najstarsze i najmłodsze pokolenia należy jednak szukać na każdym kroku. Dla seniorów możliwość podzielenia się z młodzieżą swoimi doświadczeniami, a także udział w wychowaniu dzieci bywa dowodem na to, że są nadal potrzebni i wartościowi jako ludzie. Z kolei dzieci i młodzież oswajają się z pojęciem starości, uczą się szacunku i empatii wobec starszych. Zyskują więc wszyscy.