Wiosna w pełni! Widać ją nie tylko za oknem, ale również w sklepach i na targowiskach, gdzie znaleźć można coraz więcej sezonowych warzyw i owoców. Które z nich powinny obowiązkowo znaleźć się w diecie seniora? Podpowiadamy!
Według danych GUS-u, aż siedmiu na dziesięciu Polaków po 60. roku życia ma problemy ze zbyt wysoką masą ciała. Każdy nadprogramowy kilogram zwiększa z kolei ryzyko wystąpienia nadciśnienia, miażdżycy, schorzeń kardiologicznych, chorób stawów i kości, cukrzycy, a nawet zaburzeń pamięci. Nieprawidłowa masa ciała może być efektem zarówno spadku poziomu aktywności fizycznej, naturalnie zwalniającego w podeszłym wieku metabolizmu, ale i stosowania monotonnej, mało zbilansowanej diety, ubogiej w warzywa i owoce, stanowiące istotne źródło witamin i innych składników odżywczych. Niektóre osoby starsze rezygnują z jedzenia warzyw czy owoców np. z powodu kłopotów z uzębieniem – istnieje jednak wiele sposobów takiego ich przyrządzania, by mógł je zjeść każdy. A wiosna, kiedy świeżych owoców i warzyw jest pod dostatkiem, to najlepszy moment, by urozmaicić jadłospis!
Kolorowe znaczy zdrowe!
W przypadku warzyw i owoców należy trzymać się zasady, że im bardziej są kolorowe, tym bardziej są zdrowe. Przykłady?
- Rzodkiewka – to typowo wiosenne warzywo o intensywnym odcieniu czerwieni jest bardzo bogatym źródłem witaminy C, witamin B1, B2 i B6, kwasu foliowego, magnezu, miedzi, wapnia, żelaza i potasu. Dzięki temu pomaga regulować ciśnienie, działa moczopędnie, pomaga oczyszczać organizm z toksyn, działa przeciwutleniająco. Jeśli senior ma problemy ze schrupaniem rzodkiewki w całości, wystarczy pokroić ją na cienkie plasterki.
- Szczypiorek – te intensywnie zielone pędy to prawdziwa skarbnica zdrowia! Jest bogaty w witaminy B1, B2 i C, potas, wapń, magnez, fosfor i żelazo. Szczypiorek poprawia apetyt, działa bakteriobójczo, delikatnie obniża ciśnienie, ułatwia trawienie i wypróżnianie, jest niskokaloryczny. Posiekany szczypiorek można dodać np. do twarożku i zaserwować seniorowi na śniadanie.
- Truskawki – to kolejna bomba witaminowa! Zawierają w sobie mnóstwo witaminy A, B, C i E, wapń, żelazo, fosfor, potas, cynk oraz liczne flawonoidy. Truskawki pomagają obniżyć poziom cholesterolu, działają przeciwnowotworowo, zmniejszają ryzyko chorób sercowych, pobudzają naturalne procesy trawienne, chronią żołądek przed podrażnieniami. Mają przy tym niski indeks glikemiczny, więc mogą się nimi zajadać nawet cukrzycy.
- Bób – podobnie jak inne rośliny strączkowe ma wiele wartości odżywczych. Jest bardzo bogatym źródłem białka, które może być alternatywą dla białka pochodzenia zwierzęcego, a także kwasu foliowego oraz błonnika. Bób pomaga obniżyć poziom cholesterolu, jest ważnym elementem diety osób z anemią, reguluje ciśnienie. Uwaga! Bób może powodować wzdęcia i nadmierną fermentację w jelitach, dlatego warto go gotować w towarzystwie gałązek kopru.
To tylko niektóre przykłady warzyw i owoców, które powinny znaleźć się we wiosennej diecie seniora. Nie można zapominać o marchewce, burakach, ziemniakach, brokułach, jabłkach czy sałacie, dostępnych w sklepach przez cały rok – warto wprowadzić je do jadłospisu nie tylko seniora, ale całej rodziny!