Na zdrowie każdego człowieka, bez względu na wiek, składa się sprawność fizyczna i umysłowa. Nie inaczej jest w przypadku osób starszych. Czy istnieją zatem sprawdzone sposoby, by w jesieni życia senior zachował dobrą kondycję ciała i umysłu?
O tym, że aktywność fizyczna jest niezwykle istotna dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji nikogo nie trzeba przekonywać. Liczne badania naukowe dowiodły, że regularny ruch znacznie obniża ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i nowotworów, obniża poziom ciśnienia tętniczego i cukru we krwi, utrzymuje sprawność układu mięśniowego i kostno-stawowego, zapobiega otyłości oraz depresji. Jednak co istotne, równie ważna dla ogólnego zdrowia jest sprawność umysłowa, która – podobnie ja ta fizyczna – wraz z biegiem lat może nieco spowalniać. Mózg jest bowiem organem, który starzeje się tak, jak reszta ciała. Jakie zatem rodzaje aktywności fizycznej i umysłowej poleca się osobom starszym?
Ruch to zdrowie
Na początek przypomnienie – jakakolwiek forma aktywności fizycznej dla osób starszych musi być dopasowana do ich ogólnego stanu zdrowia oraz możliwości. Trudno sobie bowiem wyobrazić, by senior borykający się z nadciśnieniem czy zaburzeniami rytmu serca zaczął nagle regularnie biegać. Dlatego przed zapisaniem rodzica lub dziadka na specjalną gimnastykę dla seniorów czy zajęcia pływackie (zajęcia tego typu znaleźć można w ofercie większości fitness klubów czy pływalni w większych miastach) zawsze warto skonsultować się z lekarzem. W dopasowanych do wieku i stanu zdrowia ćwiczeniach fizycznych mogą brać udział pensjonariusze naszego Domu Rodzinnego, za każdym razem nad ich przebiegiem czuwa oczywiście nasza wykwalifikowana kadra fizjoterapeutów i rehabilitantów.
Nie można przy tym zapominać, że formą aktywności fizycznej są również tak prozaiczne czynności, jak spacery, jazda na rowerze czy praca w ogródku (w tym przypadku lepiej jednak czuwać, by senior nie porwał się do zadania przerastającego jego siły). Osoba starsza może czuć się skrępowana w profesjonalnym klubie fitness czy na basenie, dlatego nic na siłę! Aktywnie odpoczywać można również w przydomowym ogrodzie.
W zdrowym ciele zdrowy duch!
Ciało to jedno, a co z umysłem? Podobnie jak mięśnie czy stawy potrzebuje on treningu, by jak najdłużej zachować sprawność. Dla seniorów, ale nie tylko, doskonałą formą ćwiczenia umysłu są wszelkie czynności i rozrywki wymagające koncentracji oraz myślenia: od zwykłego czytania, przez krzyżówki, sudoku czy słowne łamigłówki, aż po wszelkiego rodzaju kalambury, gry logiczne i planszowe czy szachy (możemy bez cienia przesady stwierdzić, że nasi podopieczni bardzo lubią spędzać wolny czas w ten sposób). Oczywiście w niektórych tego typu rozrywkach seniorowi potrzebne jest towarzystwo – gra w szachy czy kalambury jest więc świetną metodą na to, by spędzić nieco czasu całą rodziną. Przebywanie z bliskimi oraz poczucie przynależności i akceptacji są dla seniora bezcenne!