W obliczu panującego we współczesnym świecie kultu siły i młodości potrzeby seniorów nie zawsze są odpowiednio eksponowane oraz dostrzegane. Niesłuszne i bardzo krzywdzące dla osób starszych jest powszechne niestety przekonanie, że wiek podeszły nie jest już czasem na rozwijanie pasji czy zainteresowań. Nic bardziej mylnego! Właśnie w tym okresie seniorzy mogą, a nawet powinni skupiać się na tym, co sprawia im przyjemność.
Na początek kilka słów o anatomii. Podeszły wiek to czas, kiedy spowolnieniu ulegają nie tylko procesy ruchowe czy metaboliczne człowieka, ale także praca jego mózgu. Jest to naturalne zjawisko i nie można mu całkowicie zapobiegać. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że mózg – podobnie jak mięśnie czy stawy – można trenować tak, aby zachował sprawność działania. O ile dla układu ruchu najlepszym treningiem są ćwiczenia fizyczne, o tyle pracę mózgu usprawniają wszelkiego rodzaju zadania umysłowe, a także angażowanie się w zajęcia i działania, które sprawiają nam przyjemność. A tym bez wątpienia są zainteresowania. Jeśli zatem chcemy, by nasz rodzic i dziadek przez jak najdłuższy czas zachował sprawność umysłową, zadbajmy o to, by zawsze miał pod ręką krzyżówki, sudoku, szachy, puzzle, łamigłówki słowne – wszystko to, co w naturalny, ale niezbyt męczący sposób pobudzi jego mózg do pracy. W taki sposób swój czas wolny, oczywiście wedle swoich upodobań i możliwości, spędzają podopieczni naszego Domu Rodzinnego.
Jesień życia nie musi być smutna!
Oprócz kwestii czysto fizjologicznych, rozwijanie pasji i zainteresowań ma również olbrzymie znaczenie dla samopoczucia i kondycji psychicznej seniorów. Dla wielu osób moment, gdy kończą pracę zawodową jest trudny – czują się niepotrzebni i wypaleni, zauważają upływ czasu oraz nieubłagane oznaki starzenia. Warto wówczas uświadomić im, że jesień życia wcale nie musi być smutna, a może być czasem, kiedy wreszcie będą mogli skupić się tylko i wyłącznie na sobie. W coraz większej liczbie miast – małych i dużych – organizowane są tzw. Uniwersytety Trzeciego Wieku, kursy komputerowe dla seniorów, zajęcia gimnastyczne, kółka kulinarne, dla majsterkowiczów, wędkarzy itp. Mogą one okazać się dla starszej osoby doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu, zwłaszcza gdy sami, obciążeni pracą zawodową i innymi obowiązkami, nie możemy im poświęcić tyle uwagi, ile byśmy chcieli. Rozmaite aktywności pozwalają utrzymać seniorowi więzi z resztą społeczeństwa, zapobiegają depresji, sprawiają, że czuje się potrzebny i doceniani. Uwaga! Jeśli osoba starsza nie chce brać udziału w tego typu działaniach nie należy jej do tego zmuszać. Pomimo upływu lat rodzice i dziadkowie są wciąż ludźmi, którzy mają prawo sami o sobie decydować.