Wiele osób sądzi, że ćwiczenia fizyczne to jedynie element rehabilitacji po przebytych chorobach i urazach. Tak naprawdę jednak regularna aktywność fizyczna to przede wszystkim podstawowa metoda profilaktyki, także w przypadku schorzeń kręgosłupa, tak często spotykanych u osób starszych. Podpowiadamy, jakie ćwiczenia na zdrowy kręgosłup dla seniorów można wykonywać w domu, a na jakie lepiej zgłosić się do specjalistów.
Regularna, dopasowana do wieku oraz stanu zdrowia gimnastyka to doskonały sposób na poprawę nie tylko sprawności fizycznej, ale także zdrowia – jest ona bowiem zarówno elementem rehabilitacji, np. po urazach, jak i profilaktyki wielu schorzeń. W przypadku seniorów aktywność fizyczna pomaga utrzymać sprawność ruchową, obniża ciśnienie krwi, ogranicza ryzyko zachorowania na depresję, a także ma dobroczynny wpływ na mięśnie i stawy kręgosłupa.
Przykłady ćwiczeń na kręgosłup do wykonywania w domu
Warto uświadomić sobie, że prostą gimnastykę uprawiać można nawet w domowym zaciszu. Wystarczy do tego kawałek wolnej przestrzeni. Uwaga! Jeśli martwimy się o bezpieczeństwo seniora w trakcie wykonywania ćwiczeń, najlepiej mu towarzyszyć: albo w roli obserwatora albo ćwiczyć razem z nim (odrobina ruchu jest wskazana dla każdego!). Należy również pamiętać, by seniorzy większość ćwiczeń odbywali w pozycji siedzącej lub leżącej – to ważne, by niepotrzebnie nie obciążać stawów kolanowych i nie martwić się np. o nagłe zaburzenia równowagi, które niekiedy przytrafiają się osobom starszym.
I tak ćwiczenia na kręgosłup dla seniorów to np. naprzemienne zginanie nóg w pozycji leżącej, nożyce, przenoszenie obu zgiętych w kolanach nóg na prawo i lewo, a także popularny „koci grzbiet”. Do tego dołączyć można np. skłony i skręty tułowia w pozycji siedzącej. Ważne, by gimnastykować się co najmniej 3-4 razy w tygodniu przez 30 minut.
Kiedy do specjalisty?
Oczywiście istnieją sytuacje, gdy domowa gimnastyka to za mało. Stany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa, bardzo często spotykane u seniorów, wymagają już kontaktu ze specjalistą (pod opieką wykwalifikowanych rehabilitantów i fizjoterapeutów znajdują się pensjonariusze Domu Rodzinnego borykający się ze zwyrodnieniem kręgosłupa). Może on zalecić profesjonalną rehabilitację, zabiegi lecznicze, ale również pewne formy aktywności fizycznej, które wykonywać należy pod okiem trenerów, takie jak joga, pływanie czy pilates. Na szczęście ofertę tego typu zajęć można znaleźć nie tylko w dużych miastach, ale nawet w mniejszych miejscowościach. Organizują się np. ośrodki zdrowia, opieka społeczna, gminne koła seniorów czy parafie. Czasem wystarczy tylko poszukać!