Witamina D to substancja niezwykle ważna dla ludzkiego organizmu: odpowiada za mineralizację kości i zębów, stymuluje właściwą przemianę materii, reguluje poziom cukru we krwi. Pewne ilości witaminy D można znaleźć w niektórych produktach spożywczych, ale jest również syntezowana w organizmie w sposób naturalny, pod wpływem działania promieni słonecznych. Miesiące jesienno-zimowe, kiedy słońca mamy jak na lekarstwo, w szczególny sposób narażają na jej niedobory.
Witamina D ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia oraz dobrej kondycji organizmu. Przede wszystkim, jest niezbędna dla prawidłowego wchłaniania oraz wykorzystania wapnia i fosforu, czyli dwóch pierwiastków odpowiadających za dobry stan kości oraz zębów. Co więcej, witamina D umożliwia funkcjonowanie układu mięśniowego, reguluje poziom ciśnienia tętniczego oraz cukru we krwi, korzystnie wpływa na układ odpornościowy organizmu, stymuluje przemianę materii oraz ma znaczenie dla funkcjonowania układu nerwowego.
Witamina D – gdzie ją znaleźć?
Witamina D jest dostarczana do organizmu w dwojaki sposób. Pewne jej ilości znaleźć można w niektórych produktach spożywczych: rybach (łosoś, makrela, sardynki, śledzie), wątrobie, mleku, jajach oraz maśle. Najważniejszym źródłem witaminy D są jednak procesy przemian związków chemicznych zachodzące w organizmie pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, czyli po prostu promieni słonecznych. Badania naukowe dowiodły, że osoby zamieszkujące tereny o wysokim całorocznym poziomie nasłonecznienia nie mają problemów z niedoborami witaminy D. W naszej szerokości geograficznej, gdzie słonecznych dni jest stosunkowo niewiele, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, niedobór witaminy D określa się już niestety mianem „cichej epidemii”.
Niedobór witaminy D – jak się objawia i czym grozi?
Do pierwszych, często sezonowych, objawów niedoboru witaminy D zalicza się bezsenność, utrata apetytu, bóle kostno-mięśniowe, biegunki, zaburzenia widzenia czy choroby przyzębia. W dłuższej perspektywie, niedobory witaminy D mogą powodować o wiele poważniejsze konsekwencje. Naukowcy udowodnili, że niedobór witaminy D u dzieci może skutkować krzywicą. U osób dorosłych i seniorów długotrwała niedostateczna podaż tej substancji zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia, cukrzycy, osteoporozy, depresji, demencji starczej, choroby Alzheimera, a nawet nowotworów – zwłaszcza prostaty, piersi oraz jelita grubego.
Jak zadbać o właściwą podaż witaminy D?
Aby organizm mógł w pełni korzystać z dobroczynnych właściwości witaminy D, konieczne jest jej stałe dostarczanie. Wiosną i latem warto regularnie eksponować ciało na słońce – oczywiście w granicach rozsądku, z wykorzystaniem środków chroniących przed poparzeniem słonecznym. Wystarczający będzie 15-20-minutowy spacer w lekkim ubraniu, z odsłoniętą twarzą, przedramionami czy rękami. Oczywiście także jesienią i zimą, gdy tylko zza chmur przebije się słońce i pozwala na to stan zdrowia, warto udać się na świeże powietrze i choćby na kilka minut wystawić twarz w kierunku promieni. Duże znaczenie ma dieta, bogata w ryby czy mleko. Po konsultacjach z lekarzem można też rozważyć przyjmowanie suplementów diety zawierających witaminę D.