Muzykoterapia to coraz bardziej popularny i powszechny sposób rehabilitacji fizyczno-psychicznej. Stosuje się ją wobec dzieci, osób niepełnosprawnych umysłowo, ale także osób starszych.
Na czym polega muzykoterapia dla seniorów i jakie znajduje zastosowanie?
Muzykoterapia to nic innego, jak poddawanie człowieka działaniu określonej muzyki, która wpływa na łagodzenie dolegliwości fizycznych, psychicznych czy emocjonalnych. Muzykoterapia – jako forma rehabilitacji lub jej element – jest znana i stosowana z powodzeniem od kilkudziesięciu lat. Warto przy tym podkreślić, że jest to dziedzina o potwierdzonej naukowo skuteczności, a żeby się nią zajmować, należy ukończyć profesjonalne studia, kursy czy szkolenia.
Muzykoterapia dla seniorów – dlaczego warto?
Muzykoterapia dla seniorów niesie ze sobą wiele korzyści zwłaszcza w sferze psychiczno-emocjonalnej osób starszych. I tak, w zależności od wybranej formy zajęć muzykoterapia może:
- łagodzić stany lękowe, stres i napięcie,
- pobudzać wspomnienia, stymulować funkcje pamięci,
- pomagać utrzymać koncentrację,
- ułatwiać utrzymywanie właściwych relacji z otoczeniem,
- poprawiać orientację przestrzenną,
- stymulować proces komunikacji werbalnej.
Formy muzykoterapii dla seniorów
Co do zasady, muzykoterapię dzieli się na aktywną oraz receptywną. Ta pierwsza polega na wykonywaniu przez seniora działań wymagających zaangażowania fizycznego, takich jak ruch przy akompaniamencie muzyki, śpiew czy gra na instrumentach. Z kolei muzykoterapia receptywna to przede wszystkim słuchanie określonego typu muzyki powiązane z relaksacją oraz wypoczynkiem
W Domu Rodzinnym oferujemy naszym podopiecznym oba typy muzykoterapii dla seniorów, oczywiście dopasowane do ich możliwości fizycznych czy typu schorzenia, z jakim się borykają. Często zajęcia są naturalnie wplecione w rytm dnia osób starszych, dzięki czemu nie odbiera się ich jako formy rehabilitacji, ale po prostu miłe spędzanie czasu. I tak doskonałą formą muzykoterapii dla seniorów jest chociażby wspólne śpiewanie piosenek czy kolęd. Pozwala ono na relaks, buduje więzi z innymi podopiecznymi, a także przywołuje określone wspomnienia czy emocje. Odpowiednio dobrana muzyka stymuluje również procesy fizjologiczne seniorów. Puszczanie właściwej muzyki w porze wieczornej pozwala im się wyciszyć i spokojnie zasnąć.