Według badań, liczba polskich seniorów regularnie korzystających z Internetu rośnie z roku na rok – obecnie już ponad 22% osób powyżej 55. roku życia chętnie spędza czas w sieci. Internet może być dla osób starszych świetnym źródłem wiedzy i rozrywki – należy jednak zwracać uwagę, czy dany portal dla seniorów zawiera odpowiednie treści oraz uczulić bliską nam osobę na kwestie bezpieczeństwa w sieci.
Seniorzy stanowią wciąż rosnącą i coraz bardziej aktywną grupę użytkowników Internetu. Najwyższa pora więc pożegnać się ze stereotypem babci czy dziadka, którzy od komputerów trzymają się z daleka – również dlatego, że w sieci znaleźć można coraz większą liczbę specjalnych, dedykowanych portali dla seniorów. Czego najczęściej szuka osoba starsza w Internecie, jak pomóc jej odnaleźć się w świecie nowych technologii, jak zadbać o jej bezpieczeństwo?
Najlepszy portal dla seniora? Zdrowie, kultura i rozrywka
Zgodnie z badaniem przeprowadzonym niedawno przez Megapanel PBI/Genius, polscy seniorzy szukają w Internecie przede wszystkim treści kulturalnych, rozrywkowych oraz porad zdrowotnych. Nieco rzadziej czytają w sieci bieżące wiadomości (w kwestii informacji nadal prym wiedzie telewizja i radio) czy relacje sportowe, a także rzadziej od innych grup wiekowych korzystają z portali społecznościowych.
Należy zdawać sobie sprawę, że Internet może być dla seniora doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu, dlatego – jeśli tylko wyrazi on chęć – warto wprowadzić go w wirtualny świat. Wybierając portal dla seniora, należy oczywiście wziąć pod uwagę zainteresowania danej osoby. Oprócz tradycyjnych serwisów informacyjnych, bardzo ciekawym pomysłem jest nauczenie osoby starszej korzystania z bezpłatnych serwisów z grami, takimi jak szachy, warcaby czy tysiąc. Z jednej strony, już sama nauka jest świetnym sposobem na wspólne spędzanie czasu, a z drugiej – możliwość rozegrania partii szachów z internautą z drugiego końca Polski może być dla osoby starszej świetną zabawą.
Przede wszystkim bezpieczeństwo
Zanim znajdziemy najlepszy portal dla seniora, dopasowany do jego zainteresowań, warto wytłumaczyć osobie starszej kluczowe kwestie bezpieczeństwa w sieci. Na co w szczególny sposób uczulić seniora? Na to, by w żadnym wypadku nie podawał nikomu swoich danych personalnych, adresu, numeru PESEL, numeru telefonu czy numeru konta bankowego. Należy wytłumaczyć mu, że nie można również bezkrytycznie przyjmować wszystkiego, co znajduje się np. w zdrowotnym portalu dla seniorów. Niektóre porady czy wiadomości mają bowiem niewiele wspólnego z rzetelną wiedzą medyczną. Warto poinstruować seniora, by nie otwierał podejrzanych wiadomości mailowych czy znajdujących się w nich załączników. Koniecznie również trzeba zainstalować w komputerze, z którego korzysta osoba starsza, dobry program antywirusowy.
Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii oraz zmianą mentalności społeczeństwa, Internet będzie coraz szerzej otwierał się na potrzeby osób starszych. Przy wsparciu i pomocy najbliższych, seniorowi z pewnością uda się opanować podstawy korzystania z sieci i znaleźć w niej najbardziej interesujące go treści. Wystarczy tylko odrobina cierpliwości.