Lato to czas, kiedy większość z nas planuje dłuższe lub krótsze, bliższe lub dalsze wypoczynkowe wyjazdy. W swoich planach nie można też zapominać o bliskich nam seniorach. Na co zwracać uwagę, wybierając wakacje dla seniorów i jakimi kryteriami kierować się podczas planowania wakacyjnego wypoczynku dla osób starszych? Podpowiadamy!
Najlepszą sytuacją zarówno dla osób starszych, jak i ich bliskich jest spędzenie wakacyjnego wypoczynku wspólnie, choć oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Długie podróże samolotem, zdobywanie górskich szczytów czy upały panujące w krajach tropikalnych w wielu przypadkach mogą bowiem być niebezpieczne dla ich zdrowia. Wakacje dla seniorów powinny być więc dopasowane do ich sprawności, ogólnego stanu organizmu, ale również preferencji – osoby starsze też zasługują na to, aby wypocząć w wymarzony sposób i choćby na kilka dni oderwać się od codziennych spraw.
Wakacje dla seniorów – również dla podreperowania zdrowia
Bardzo ciekawym sposobem na wakacje dla seniorów są organizowane przez biura podróży, fundacje czy inne instytucje (ośrodki opieki społecznej, parafie) letnie wyjazdy do miejscowości uzdrowiskowych oraz sanatoriów. Łączą one ze sobą elementy wypoczynku oraz lecznictwa oraz rehabilitacji. Osoba starsza w ich trakcie może miło spędzić czas w towarzystwie rówieśników, ale także podreperować zdrowie oddychając świeżym górskim powietrzem czy korzystając z zabiegów rehabilitacyjnych, masaży, kąpieli itp. Oczywiście planując taki wyjazd należy dokładnie sprawdzić kompetencje jego organizatora – czy posiada odpowiednie wpisy do publicznych rejestrów, w jakich warunkach będą przebywać seniorzy, czy będzie towarzyszył im lekarz, czy wyjazd jest ubezpieczony itp. Rzetelna i uczciwa firma bez żadnego wahania udzieli tego typu informacji.
Należy przy tym pamiętać, że senior musi wyrazić zgodę na takie wakacje – wysyłanie go na siłę do sanatorium tylko dlatego, że sami chcemy wyjechać zagranicę, nie jest w żadnym wypadku dopuszczalne. Dla komfortu osoby starszej można zaproponować taki wyjazd wspólnie z zaprzyjaźnioną sąsiadką, jej rodzeństwem lub innym bliskim seniorem.
Wakacje dla seniorów – także w mieście
Co jednak w sytuacji, gdy senior nie ma ochoty na żadne wyjazdy lub przekracza on możliwości finansowe rodziny? Nie oznacza to, że osoba starsza musi spędzić lato zamknięta w czterech ścianach. W wielu dużych i mniejszych miastach specjalne wakacje dla seniorów organizują różne instytucje: domy kultury, ośrodki pomocy społecznej, kółka parafialne czy ośrodki aktywizowania osób starszych. Obejmują one np. wspólne spacery, dopasowaną do wielu aktywność fizyczną, wyjścia do kina czy teatru, zajęcia plastyczne, koncerty i wiele innych. W wielu przypadkach są to wydarzenia bezpłatne lub płatne w sposób symboliczny. Informacji na ten temat można szukać w Internecie, lokalnych mediach, a także bezpośrednio w parafiach czy MOPS-ach.
Podsumowując – sposobów na udane i bezpieczne wakacje dla seniorów jest wiele. Ważne jednak, by odpowiadały one preferencjom osoby starszej oraz były dopasowane do jej zdrowia, wieku oraz sprawności.