Wielu osobom wydaje się, że aktywność fizyczna to domena ludzi młodych i ogólnie zdrowych. Nic bardziej mylnego! Regularny, dopasowany do możliwości organizmu ruch jest również nieoceniony w przypadku osób starszych. Jaka gimnastyka dla seniorów jest szczególnie polecana? Jakie niesie ze sobą korzyści? Podpowiadamy!
Aktywność fizyczna osób w podeszłym wieku nie jest żadną fanaberią – to udowodniony naukowo sposób na utrzymanie zdrowia i sprawności, pozbycie się wielu dolegliwości, a także niezastąpiony element rehabilitacji po przebytych chorobach czy urazach. Oczywiście trzeba przy tym mieć świadomość, że gimnastyka dla seniorów powinna być ściśle dopasowana do możliwości ich organizmu. W innym wypadku może przynieść ona więcej szkody niż pożytku.
Gimnastyka dla seniorów – dlaczego warto?
Według danych GUS-u, regularną gimnastykę uprawia w naszym kraju jedynie około 20% osób starszych. To bardzo niepokojące dane, które świadczą o tym, że osoby starsze nie mają świadomości, jak ważna dla zachowania zdrowia i sprawności jest aktywność fizyczna. Badania naukowe dowiodły, że odpowiednio dobrana gimnastyka dla seniorów pozwala pozbyć się dolegliwości bólowych kręgosłupa i stawów, obniża ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu, dotlenia organizm, stabilizuje poziom cukru, a także pomaga utrzymać prawidłową masę ciała.
Co równie ważne, gimnastyka – zwłaszcza uprawiana w towarzystwie – bardzo pozytywnie wpływa na utrzymanie właściwej kondycji umysłowej seniorów. Staje się ona bowiem pretekstem do wyjścia z domu, spotkań towarzyskich oraz szeroko rozumianych aktywności społecznych. Osoby, które regularnie ćwiczą, są o wiele mniej narażone na poczucie osamotnienia czy depresję.
Gimnastyka dla seniorów – jakie ćwiczenia wybrać?
Osoby starsze mogą obecnie korzystać z bardzo różnorakich form aktywności fizycznej. W dużych miastach wiele fitness clubów oferuje zajęcia ukierunkowane na seniorów, prowadzone przez profesjonalistów, którzy dopasowują ćwiczenia do stanu zdrowia i kondycji seniorów. Coraz większą popularnością wśród osób starszych cieszy się nordic walking, czyli energiczne spacery ze specjalnymi kijami. Idealna dla seniorów jest gimnastyka w wodzie, a także joga, która nie dość, że koordynuje pracę całego ciała, to dodatkowo pozwala na zrelaksowanie się i wyciszenie.
Gimnastyka dla seniorów z powodzeniem może być jednak wykonywana również w domowym zaciszu. Bezpieczny dla zdrowia trening powinien trwać około 30 minut, a powtarzać należy go 3-4 razy w tygodniu. Bardzo ważna jest stabilność pozycji, więc większość ćwiczeń wykonuje się w pozycji siedzącej lub leżącej. Aktywność tego typu obejmuje więc m.in. uginanie nóg w pozycji leżącej, tzw. nożyce, unoszenie nóg z klęku podpartego, koci grzbiet czy skłony tułowia.
Należy przy tym pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą – lekarzem, rehabilitantem czy fizjoterapeutą. Pomogą oni opracować zestaw ćwiczeń indywidualnie dopasowany do potrzeb danego seniora, uwzględniający jego kondycję, przebyte lub aktualne choroby, a nawet przyjmowane leki. Wówczas zarówno senior, jak i jego bliscy będą mieli pewność, że dany rodzaj aktywności będzie bezpieczny i efektywny.