W życiu każdego z nas przychodzi moment, w którym należy zaopiekować się bliską, starszą osobą: rodzicami, teściami czy dziadkami. Choć wyspecjalizowane w zakresie pielęgnacji i leczenia seniorów domy opieki stają się coraz popularniejsze, to wciąż nie brakuje wątpliwości co do korzystania z ich usług. Czy obaw takich można się pozbyć i jak to zrobić?
W naszym społeczeństwie wciąż pokutuje stereotyp, że opieka nad starszymi, schorowanymi osobami to zadanie ich dzieci, wnucząt czy innych członków rodziny. Bez wątpienia rodzinna opieka nad seniorami jest czymś godnym najwyższego podziwu, ale często wymaga ona całkowitego poświęcenia ze strony całej rodziny, a także dużych nakładów finansowych i świetnego własnego zdrowia. Z tego powodu wiele osób w którymś momencie rozważa umieszczenie seniora w profesjonalnym Domu Opieki. I tu znów wracamy do stereotypów oraz zadawanych sobie pytań, jak naszą decyzję ocenią bliscy, przyjaciele i sąsiedzi? Jak sprawdzić, czy rodzic lub dziadek trafi pod najlepszą możliwą opiekę? Jak pozbyć się związanych z tych obaw? Jest na to kilka sposobów.
1. Zastanów się
Decyzja o umieszczeniu seniora w Domu Opieki nie jest chwilowym kaprysem podyktowanym własną wygodą (choć niestety wciąż bywa tak postrzegana…). Opieka nad starszą osobą wymusza niekiedy rezygnację z pracy zawodowej, odbija się na relacjach z rodziną, a także wymaga fachowej wiedzy z zakresu leczenia, rehabilitacji, pielęgniarstwa czy dietetyki. Nie każdy umie podać starszej mamie zastrzyk czy przeprowadzić z tatą po udarze profesjonalną sesję rehabilitacyjną. Niekiedy również sami seniorzy z ulgą przyjmują decyzję o tym, że trafią do Domu Opieki, bo nie chcą być ciężarem dla swoich bliskich. To musi być Wasza decyzja, podyktowana troską o zdrowie Was wszystkich.
2. Poszukaj sprawdzonych placówek
Kopalnią wiedzy na temat sprawdzonych i godnych polecenia Domów Opieki może być Internet (choć uwaga – w tym przypadku warto zachować rozsądek i nie wierzyć bezkrytycznie we wszystko, co napisane jest na forach internetowych), rodzina, przyjaciele, a nawet lekarze, pielęgniarki czy rehabilitanci, którzy dotąd zajmowali się zdrowiem seniora. Warto pytać, dzwonić, dowiadywać się – wszystko po to, by mieć pewność, że rodzic lub dziadek trafi pod najlepszą opiekę. Zweryfikuj informacje o otrzymanych placówkach – sprawdź, czy są wpisane do odpowiednich rejestrów, mają wszystkie wymagane pozwolenia lub certyfikaty. Cennym źródłem wiedzy o Domach Opieki są także ich strony internetowej – w Domu Rodzinnym stawiamy na całkowitą transparentność, więc w naszej witrynie znaleźć można informacje o pracującej u nas kadrze, zdjęcia placówki, a także informacje o naszej codziennej działalności.
3. Jedź i sprawdź wszystko na własne oczy
Jeśli zainteresujesz się bliżej którymś Domem Opieki, przed podjęciem ostatecznej decyzji osobiście go odwiedź. Umów się na rozmowę z dyrekcją, poproś o chwilę rozmowy z lekarzami i personelem, sprawdź, jak wyglądają pokoje i łazienki dla seniorów, obejrzyj najbliższą okolicę – profesjonalna i rzetelna placówka nie będzie miała nic do ukrycia, a pracujący w niej personel odpowie na wszystkie Twoje pytania. W Domu Rodzinnym jesteśmy otwarci na spotkania z rodzinami przyszłych pensjonariuszy. Zadzwoń do nas i umów się na wizytę w naszym Domu, dzięki czemu na własne oczy sprawdzisz, jak pracujemy i co możemy zaoferować Twoim bliskim.