12 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Chorób Reumatycznych. Celem tego Dnia jest szerzenie wiedzy o chorobach tego typu. Dzięki takim świętom Pacjenci mogą dowiedzieć się o wczesnych objawach i zwiększyć swoje szanse w ich leczeniu.
Mity, w które wierzy wielu Pacjentów:
- Reumatyzm to jest jedynie potoczna nazwa chorób, których jest około dwieście rodzajów – dlatego 12 października obchodzimy Światowy Dzień Chorób Reumatycznych, a nie Reumatyzmu.
- Choroby reumatyczne to przypadłość, której nie da się leczyć – fałsz. Nieleczone choroby reumatyczne mogą doprowadzić nawet do niepełnosprawności.
- Reumatyzm dotyka jedynie seniorów? Niestety, choroby reumatyczne dotykają osoby w każdym wieku.
- „Bóle reumatyczne” są szczególnie odczuwalne przy zmianach pogody, np. gdy pada deszcz – to także nie jest prawdą. Pogoda nie ma wpływu na odczuwalność choroby.
- Leków na reumatyzm nie trzeba zażywać, jeśli nie czuje się bólu – lekarze często spotykają się z takim stwierdzeniem. Większość leków na reumatyzm wymaga jednak bardzo regularnego dawkowania, stałość w ich zażywaniu jest konieczna, a dłuższe przerwy w leczeniu mogą mieć negatywne skutki na zdrowiu.
Jakie są objawy chorób reumatycznych?
- bóle w stawach,
- obrzęki w okolicach stawów,
- zaczerwienienia w okolicach stawów,
- poranna sztywność stawów (zwykle trwa około godziny),
- rumienie na twarzy,
- trudności w chodzeniu po schodach, we wstawaniu z krzesła,
- bóle mięśni.
Jeśli zauważyłeś część tych objawów u siebie lub bliskiej osoby zaleca się wizytę u reumatologa – im wcześniej leczenie się rozpocznie, tym większe są szanse na wstrzymanie rozwoju choroby.
Czym właściwie są choroby reumatyczne i jakie są ich przyczyny?
Reumatyzm to choroby autoimmunologiczne – to znaczy, że układ odpornościowy atakuje tkanki organizmu. Nie są jeszcze znane dokładne przyczyny chorób reumatycznych, uważa się jednak, że dotykają one najczęściej:
- kobiety,
- palaczy,
- osoby po czterdziestym roku życia.
Wiadomo także, że do zachorowania mogą przyczynić się nasze geny lub choroby nowotworowe.
Rehabilitacja i dieta
W przypadku chorób reumatycznych często oprócz leczenia konieczna jest rehabilitacja. Jednym z jej najważniejszych elementów jest terapia ruchowa, dzięki której sprawność chorego zostaje podtrzymana lub polepsza się. Istotne jest także, by w parze z rehabilitacją szło zachowanie specjalnej diety – leczenie jest znacznie trudniejsze u osób otyłych. Oprócz tego należy pamiętać o składnikach, które mogą wspomóc leczenie choroby, takich jak wapń lub witamina D.