Portal Pacjenta Portal Partnera
logo ue

KONTAKT

Dom Rodzinny - ul. Przytorowa 1 Nowy Dwór Mazowiecki (okolice Warszawy)

TELEFON

tel. 22 775 22 05; kom. 697 027 865

Seniorze, ruch to zdrowie

Seniorze,-ruch-to-zdrowie

W ogólnej świadomości społecznej wciąż obecne jest przekonanie, że aktywność fizyczna zarezerwowana jest dla osób młodych, zdrowych i sprawnych. Nic bardziej mylnego! Systematyczny ruch ma także olbrzymie znaczenie dla stanu zdrowia oraz kondycji psychicznej seniorów. Dlatego również osoby starsze powinny zadbać o codzienną, dopasowaną do indywidualnych możliwości, dawkę aktywności fizycznej.

Dobroczynny wpływ aktywności fizycznej na ludzki organizm ma wiele aspektów. Jednym z nich jest fakt, że podczas ruchu w naturalny sposób zwiększa się produkcja endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Odpowiadają one za dobry humor, uczucie zrelaksowania, a także – co zostało udowodnione naukowo – mają działanie przeciwbólowe. To właśnie dlatego czas po wysiłku fizycznym jest odczuwany jako przyjemny i relaksujący. Co ważne, wzmożona produkcja endorfin następuje przy każdej, nawet najmniejszej aktywności. W przypadku osób starszych może to być chociażby codzienny przynajmniej 30-minutowy spacer.

Medyczne aspekty aktywności fizycznej u seniorów

Liczne badania naukowe udowodniły, że regularna aktywność fizyczna – bez względu na płeć czy wiek – ma pozytywny wpływ właściwie na każdy układ wewnętrzny człowieka. I tak ruch pomaga zapobiegać nadciśnieniu, miażdżycy, zawałom serca i udarom mózgu, reguluje poziom cukru we krwi, zwiększa wydajność układu oddechowego, chroni przed nadwagą i otyłością, wzmacnia mięśnie, kości i stawy, przeciwdziała bólom przeciążeniowym i reumatycznym.

Oczywiście należy przy tym pamiętać, że aktywność fizyczna musi być dopasowana do wieku, stanu zdrowia oraz ogólnej sprawności danej osoby. W przypadku seniorów, wskazane są m.in. codzienne spacery, lekka gimnastyka, zajęcia na basenie czy jazda na rowerze. Nie zapominajmy również, że do aktywności fizycznej zaliczają się również zabawy z ukochanymi wnukami czy wiosenne prace w ogrodzie…

Na koniec jeszcze jedna sprawa – ruch to także bezcenne narzędzie rehabilitacyjne w przypadku wielu schorzeń, takich jak niedowłady po udarach, reumatyzm, zapalenia stawów czy ogólna, związana z wiekiem utrata sprawności manualnej. Tego typu działania zawsze jednak prowadzą wykwalifikowani specjaliści z zakresu rehabilitacji. Stymulowana aktywność fizyczna, dobrana indywidualnie pod kątem danej osoby i jej problemów zdrowotnych, ma na celu odzyskanie przez seniorów zdrowia, osiągnięcie samodzielności w codziennym funkcjonowaniu oraz zmniejszenie dyskomfortu psychicznego oraz fizycznego związanego ze starzeniem.

Comments are closed.
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez ZOL „DOM RODZINNY”
ul. Przytorowa 1, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę"