Portal Pacjenta Portal Partnera
logo ue

KONTAKT

Dom Rodzinny - ul. Przytorowa 1 Nowy Dwór Mazowiecki (okolice Warszawy)

TELEFON

tel. 22 775 22 05; kom. 697 027 865

Jak odzyskać motywację? 5 sposobów na walkę z zimową rutyną

Zima to czas trudnego do pokonania, ale jednocześnie naturalnego – bo związanego z warunkami atmosferycznymi – spadku energii, motywacji i chęci działania. Może on dotknąć każdego, bez względu na płeć czy wiek. Na szczęście istnieją proste sposoby, by w bezpieczny sposób pokonać zimową rutynę!
Naturalnym akumulatorem dla ludzkiego organizmu jest słońce – jego światło sprawia, że mamy więcej energii, chęci do życia i cieszymy się dobrym humorem. Jesienią i zimą w naszych szerokościach geograficznych notuje się jednak wiele dni bez słońca, a to bardzo niekorzystnie wpływa na kondycję – zarówno fizyczną, jak i psychiczną (mowa tu o tzw. „winter blue”, czyli sezonowym spadku witalności oraz pogorszeniu samopoczucia). W takich sytuacjach można zastosować proste i sprawdzone sposoby na walkę z zimową rutyną. Nadają się one zarówno dla seniorów, jak i innych członków rodziny!
1. Ruch to zdrowie!
Pomimo niesprzyjającej często zimowej pogody nie należy rezygnować z aktywności fizycznej. Już zwykły 20-minutowy spacer dotlenia organizm, pomaga uspokoić nerwy, utrzymać sprawność ruchową, a także – jeśli dzień jest słoneczny – pozwala złapać bezcenne dawki promieni słońca. Jeśli chodzi o seniorów, warto zadbać o to, by posiadali odpowiednie, antypoślizgowe obuwie, a najlepiej po prostu towarzyszyć im podczas spaceru. Na pewno będą czuć się pewniej i bezpieczniej.
2. Nieoceniony sen
Człowiek potrzebuje około 8 godzin snu dziennie, jednak ważne, by był to sen efektywny – w innym przypadku nawet po 12 godzinach spędzonych w łóżku możemy czuć się niewyspani. Pracujące zimą na pełnych obrotach ogrzewanie wysusza powietrze w mieszkaniach, co utrudnia zasypianie – dlatego bez względu na temperaturę przed snem należy porządnie wywietrzyć sypialnię. Wieczorem warto też zrezygnować z ciężkostrawnych, tłustych potraw.
3. Zimowa dieta
Jeśli już mowa o posiłkach, w zimowym menu powinny znaleźć się produkty bogate w witaminy (zwłaszcza A, C oraz E), magnez, cynk, potas i błonnik. W zależności od wieku i ogólnego stanu zdrowia, do menu zarówno seniorów, jak i dzieci włączyć należy owoce (zimą smaczne są cytrusy oraz nasze polskie jabłka), warzywa (marchew, buraki, pietruszka, brokuły, papryka, ziemniaki), ryby, chude mięso drobiowe oraz pełnoziarniste produkty zbożowe. Na poprawę humoru od czasu do czasu można pozwolić sobie również na kawałek gorzkiej czekolady z wysoką zawartością kakao.
4. W rodzinie siła!
Brak energii oraz chęci do jakichkolwiek aktywności – zwłaszcza zimą – może potęgować zbyt dużo czasu spędzanego w samotności. Dlatego warto postarać się o jak najwięcej wspólnych rozrywek dla całej rodziny. Wyjście do kina, rodzinny obiad, a nawet popołudnie spędzone przy grze planszowej albo wspólnym oglądaniu filmu w telewizji – wszystko to poprawia humor, zapewnia poczucie bezpieczeństwa oraz sporą dawkę uśmiechu!
5. Pod profesjonalną opieką
W przypadku osób starszych bardzo ważne jest, aby znajdowały się one pod stałą opieką lekarzy – zwłaszcza, jeśli borykają się z chorobami przewlekłymi, takimi jak nadciśnienie, cukrzyca czy osteoporoza. Ich samopoczucie psychiczne jest bowiem w szczególny sposób powiązanie z samopoczuciem fizycznym. Jeśli pojawi się taka potrzeba, senior może też korzystać z profesjonalnej pomocy psychologicznej – sezonowy spadek formy może bowiem przekształcić się w groźną dla zdrowia, a nawet życia depresję.

Comments are closed.
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez ZOL „DOM RODZINNY”
ul. Przytorowa 1, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę"