Portal Pacjenta Portal Partnera
logo ue

KONTAKT

Dom Rodzinny - ul. Przytorowa 1 Nowy Dwór Mazowiecki (okolice Warszawy)

TELEFON

tel. 22 775 22 05; kom. 697 027 865

Dieta dla seniora. Jak regulować poziom cukru za pomocą diety?

Cukrzyca jest jedną z chorób dietozależnych – oznacza to, że jedną z jej przyczyn jest nieprawidłowe żywienie, a z drugiej strony – przy pomocy odpowiednio skomponowanego jadłospisu można zarówno jej zapobiegać, jak i ją leczyć. Jakie produkty regulujące poziom cukru we krwi powinny więc znaleźć się w diecie seniora?

Choć cukrzyca może dotknąć osób w każdym wieku, to jednak szczyt zachorowań notuje się około 60. roku życia. U osób powyżej 65. roku życia częstość występowania stanów przedcukrzycowych oraz cukrzycy sięga 40%. U seniorów choroba może objawiać się ogólnym złym samopoczuciem, osłabieniem pamięci, nietrzymaniem moczu, zaburzeniami snu, upośledzeniem pragnienia, zaburzeniami widzenia, nawracającymi infekcjami czy trudnością w gojeniu się ran. W przypadku seniorów ważna jest więc stała kontrola poziomu cukru we krwi, a także odpowiednia dieta, która pomaga zapobiegać chorobie lub łagodzić jej przebieg.

Jak dieta wpływa na poziom cukru?

Dla seniorów oraz ich opiekunów ważne jest zrozumienie, dlaczego w ogóle sposób żywienia ma wpływ na ryzyko zachorowania na cukrzycę. Poziom cukru we krwi jest zależny od tego, ile cukrów – zwanych również węglowodanami – trafia do naszego organizmu w postaci pożywienia. Cukry z pożywienia są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Trawione są w przewodzie pokarmowym, a następnie wchłaniane do krwi i transportowane do wszystkich mięśni oraz narządów, gdzie zasilają je w konieczną energię. Aby cukry zostały wchłonięte do poszczególnych komórek organizmu, niezbędna jest insulina, czyli hormon wytwarzany przez trzustkę. Jeśli z różnych powodów jej produkcja jest zaburzona, węglowodany z krwi nie trafiają do komórek organizmu, ale w niej pozostają, co w badaniach widoczne jest jako podwyższony poziom cukru. Jednak co ważne, węglowodany zawarte w pokarmach dzieli się na te złożone, które wchłaniają się powoli i zapewniają organizmowi stały, równomierny dopływ energii oraz proste, które bardzo szybko podnoszą poziom glukozy we krwi. Z tego powodu dieta powinna być bogata w produkty zawierające przede wszystkim węglowodany złożone.

Dieta dla seniora z cukrzycą

W diecie seniora z problemami z poziomem cukru we krwi powinny znaleźć się warzywa zawierające z jednej strony węglowodany złożone, a z drugiej – błonnik pokarmowy, który wydłuża trawienie cukrów i sprawia, że są one wchłaniane powoli. Zalicza się do nich wszelkie odmiany sałaty, papryka, pomidory, brokuły, szczypior, ogórki, kapusta, rzodkiewka, cebula, kalafior, cukinia, szpinak i rzodkiewka. Ważne, by spożywać je na surowo lub pół-twardo. Osoby z podwyższonym poziomem cukru powinny jeść pełnoziarniste produkty zbożowe, takie jak pieczywo razowe, brązowy ryż, kasze, otręby, płatki owsiane czy jęczmienne. Oprócz błonnika, zawierają one witaminy z grupy B, które pozytywnie wpływają na trawienie węglowodanów. Ostrożność należy zachować w przypadku owoców. Wybierać należy te mniej słodkie: pomarańcze, grejpfruty, truskawki, poziomki czy awokado.

Bardzo ważne jest również to, aby z jadłospisu wykluczyć pewne grupy produktów. I tak zrezygnować należy ze słodyczy, słodkich soków i napojów, niektórych owoców (zwłaszcza suszonych, rodzynków, bananów i winogron), alkoholu, niektórych warzyw (przede wszystkim ziemniaków), potraw tłustych, smażonych oraz wysoko przetworzonych. Zamiast nich lepiej sięgnąć po ryby, tłuszcze pochodzenia roślinnego (np. oliwę z oliwek) oraz chude wędliny drobiowe, a smażenie zamienić na gotowanie lub pieczenie w folii bez dodatku tłuszczu.

Comments are closed.
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez ZOL „DOM RODZINNY”
ul. Przytorowa 1, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę"