Portal Pacjenta Portal Partnera
logo ue

KONTAKT

Dom Rodzinny - ul. Przytorowa 1 Nowy Dwór Mazowiecki (okolice Warszawy)

TELEFON

tel. 22 775 22 05; kom. 697 027 865

Ćwiczenia pamięci dla seniorów

ćwiczenia dla seniorów

Kłopoty z pamięcią to niestety dość częste zjawisko u bliskich nam seniorów. Powodują one dyskomfort zarówno samych osób starszych, jak i niepokój ich rodzin, związany z codziennym funkcjonowaniem rodziców czy dziadków. Na szczęście istnieją proste ćwiczenia pamięci dla seniorów, które pomagają utrzymać sprawność umysłową i intelektualną bliskich nam osób.
Zaburzenia pamięci są dość częstym zjawiskiem występującym u osób starszych. Bywają one efektem procesów starzenia się organizmu, ale także różnych chorób, takich jak udar mózgu, choroba Alzheimera czy demencja. Problemy z pamięcią mogą sprawiać, że seniorzy tracą możliwość samodzielnego funkcjonowania, potrzebują pomocy przy wykonywaniu najprostszych codziennych czynności, zapominają o przyjmowaniu leków, mają kłopoty z orientacją. W takich przypadkach warto wypróbować proste ćwiczenia pamięci dla seniorów, które pomagają utrzymać ich sprawność umysłową.

Ćwiczenia pamięci dla seniorów – można wykonywać je w domu

Na początek warto zaznaczyć, że jeżeli kłopoty z pamięcią są skutkiem poważnych chorób ogólnoustrojowych, rodzina seniora powinna skonsultować się ze specjalistą. Nieoceniona może wówczas okazać się pomoc terapeuty zajęciowego, neuropsychologa czy rehabilitanta. Jeśli jednak zauważamy drobne kłopoty bliskiej nam osoby związane z codziennymi aktywnościami, na początek wystarczające mogą okazać się proste ćwiczenia wykonywane w domowym zaciszu.
I tak najlepsze ćwiczenia pamięci dla seniorów to nic innego, jak gry i zabawy wymagające intelektualnego zaangażowania osoby starszej. Może to być np. układanie długich zdań – jedna osoba wypowiada słowo, druga dodaje kolejne i powtarzając wcześniejsze wyrazy obie tworzą coraz dłuższe zdania. Bardzo dobre efekty przynosi zabawa polegająca na zapamiętywaniu układanki przedmiotów. Należy ułożyć na stole kilka przedmiotów, dać seniorowi chwilę na zapamiętanie ich kolejności, poprosić o zamknięcie oczu i w tym czasie poprzestawiać je. Zadaniem seniora jest tu oczywiście odtworzenie ich pierwotnego ułożenia. Świetne efekty przynosi podsuwanie seniorom krzyżówek, sudoku czy puzzli – dopasowanych do ich możliwości umysłowych.
Ćwiczenia pamięci dla seniorów przynoszą świetne efekty, jeśli osoba starsza traktuje je jako zabawę, nie przymus. Dlatego najlepiej jest, jeżeli w tym czasie towarzyszą mu bliscy (dzieci, wnuki) albo trening przeprowadzany jest w większym gronie seniorów, niejako przeradzając się w spotkanie towarzyskie. Na taką okazję można przygotować specjalne arkusze z zadaniami, polegającymi na dopisywaniu zakończeń przysłów, imion słynnych polskich literatów, tytułów książek, uzupełnianiu powszechnie znanych wierszyków itp. Tego typu aktywności pobudzają pracę mózgu, w naturalny sposób wymuszając skupienie i koncentrację.

Ćwiczenia to nie wszystko!

Nie można zapominać, że nawet najlepsze ćwiczenia pamięci dla seniorów nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, jeśli nie będą im towarzyszyły inne skoordynowane działania, mające wpływ na funkcjonowanie mózgu. Bardzo ważny dla sprawności intelektualnej jest sen i wypoczynek – kłopoty ze snem zaburzają procesy pamięciowe i negatywnie działają na pracę mózgu. Niezbędna dla zachowania sprawności umysłowej jest także odpowiednia dieta, bogata w produkty zawierające przeciwutleniacze, witaminę PP oraz witaminy z grupy B, które wspomagają przepływ impulsów nerwowych w mózgu oraz poprawiają koncentrację.

Comments are closed.
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez ZOL „DOM RODZINNY”
ul. Przytorowa 1, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę"