Portal Pacjenta Portal Partnera
logo ue

KONTAKT

Dom Rodzinny - ul. Przytorowa 1 Nowy Dwór Mazowiecki (okolice Warszawy)

TELEFON

tel. 22 775 22 05; kom. 697 027 865

Wiosna – czas aktywności na świeżym powietrzu!

Miejmy nadzieję, że pogoda za oknem coraz śmielej będzie zmieniać się w tę wiosenną! Dni stają się już dłuższe, do życia budzi się przyroda. To dobry czas, by po zimowej przerwie zacząć spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu – i dotyczy to również osób starszych. Jakie formy ruchu można im bez obaw polecić?
Na początek garść udowodnionych naukowych faktów. Badania w różnych ośrodkach na całym świecie dowiodły, że regularna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu to podstawa dbania o prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Ruch pozwala przede wszystkim dotlenić organizm, co skutkuje lepszą pracą serca i usprawnieniem procesów metabolicznych (z kolei niedotlenienie może być przyczyną ospałości, problemów z koncentracją, a nawet zaburzeń pamięci). Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu obniża ciśnienie tętnicze krwi oraz poziom cukru, pomaga zachować sprawność mięśni i stawów, zapobiega otyłości, usprawnia pracę wątroby (a ta jest odpowiedzialna m.in. za metabolizm i wydalanie toksyn), wzmacnia układ odpornościowy. Podczas ruchu nasz organizm produkuje serotoninę, która jest hormonem wprowadzającym w dobry nastrój. Co bardzo ważne, rozsądna ekspozycja ciała na słońce pozwala na naturalną syntezę witaminy D w organizmie, a jest to witamina odpowiedzialna m.in. za zdrowie zębów i kości.

Aktywność fizyczna dla seniorów

Regularna, dopasowana do wieku, stanu zdrowia oraz możliwości aktywność fizyczna polecana jest także osobom starszym. Oczywiście należy w tym aspekcie zachować zdrowy rozsądek – dla seniorki borykającej się np. z chorobą zwyrodnieniową stawów dużym problemem może być nawet zwykły spacer. Ogólnie jednak, osobom starszym poleca się przede wszystkim właśnie spacery, mniej więcej trzydziestominutowe. Mogą to być zarówno wędrówki po pobliskim parku, ale nie można zapominać, że do spaceru wlicza się również wyjście z domu na zakupy. Seniorzy w lepszej kondycji mogą spróbować swoich sił w nordic walking, czyli skandynawskiej odmianie energicznych marszów z wykorzystaniem specjalnych kijków. Podczas nordic walking do pracy angażuje się więcej partii mięśni niż w przypadku tradycyjnych spacerów.
Oczywiście mama czy dziadek może również ruszać się na inne sposoby. Bardzo lubiana przez osoby starsze jest praca w ogrodzie – choć tu warto hamować ich zapędy i pilnować, by nie wykonywali czynności ponad swoje siły. Niektórzy seniorzy lubią przejażdżki rowerowe – w takich sytuacjach, gdy pozwala na to pogoda, można zorganizować rodzinną wycieczkę. Skorzysta na tym cała rodzina!

Comments are closed.
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez ZOL „DOM RODZINNY”
ul. Przytorowa 1, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę"