Portal Pacjenta Portal Partnera
logo ue

KONTAKT

Dom Rodzinny - ul. Przytorowa 1 Nowy Dwór Mazowiecki (okolice Warszawy)

TELEFON

tel. 22 775 22 05; kom. 697 027 865

Seniorem będzie kiedyś każdy z nas!

20 października obchodzony jest Europejski Dzień Seniora. To doskonała okazja, by przypomnieć wszystkim, że seniorzy są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, a ich wiedza i doświadczenie to wielki, często niestety niewykorzystywany kapitał. Warto uświadomić sobie, że seniorem będzie kiedyś każdy z nas, więc rodziców czy dziadków należy traktować tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani w podeszłym wieku!
Statystyki nie pozostawiają złudzeń – polskie społeczeństwo jest jednym z najszybciej starzejących się w całej Unii Europejskiej. Szacuje się, że w latach 2026-2040 liczba osób powyższej 80. roku życia w naszym kraju wzrośnie z 1,7 mln obecnie do około 3,4 mln. O tym, że seniorzy są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, którzy jednak z racji wieku i pogarszającego się stanu zdrowia wymagają szczególnej opieki, przypominają rozmaite inicjatywy. Jedną z nich jest obchodzony 20 października Europejski Dzień Seniora.

Doświadczenie, którego nie da się kupić

Moment zakończenia pracy, przejście na emeryturę, nagły nadmiar wolnego czasu – wejście w wiek starszy nie jest proste. Niektórzy seniorzy nie potrafią poradzić sobie z nagłym oderwaniem od wcześniejszej aktywności zawodowej, czują się niepotrzebni i samotni. Tymczasem posiadają oni wiedzę i doświadczenie, których nie da się kupić za żadne pieniądze, wynikające właśnie z ich wieku. Seniora, który nie potrafi odnaleźć się na emeryturze, warto – oczywiście z uwzględnieniem stanu zdrowia oraz jego chęci – zachęcić do włączenia się w domowe obowiązki czy opiekę nad młodszymi członkami rodziny. Zwłaszcza przebywanie z wnukami bardzo często jest dla seniorów źródłem wielkiej radości, a możliwość uczestniczenia w ich wychowywaniu daje im mnóstwo satysfakcji. Z drugiej strony, dla dziecka relacje z babcią czy dziadkiem są również bezcenne. Oswajają się one z pojęciem starości, uczą szacunku wobec osób starszych, a poza tym nie bez przyczyny mówi się, że od wychowywania są rodzice, a od rozpieszczania – dziadkowie…

Czas na rozwijanie własnych pasji

W wielu przypadkach okazuje się, że wiek podeszły jest czasem, który senior może wreszcie poświęcić na rozwijanie swoich pasji oraz zainteresowań. I nie musi – a nawet nie powinien – robić tego w samotności. Pomimo szybkiego tempa życia, każdy z nas może wygospodarować kilka chwil na wspólne spędzenie wolnego czasu. Partia szachów, popołudnie spędzone przy grach planszowych, majsterkowanie z tatą czy dziadkiem – już tego typu pozornie błahe czynności wzmacniają relacje z seniorem i sprawiają, że czuje się potrzebny oraz szczęśliwy. W Domu Rodzinnym doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważne dla kondycji psychicznej oraz dobrego samopoczucia osób starszych są kontakty z innymi ludźmi oraz chwile spędzone na przyjemnościach. Dlatego nasi podopieczni mogą brać udział w zajęciach plastycznych, koncertach czy przedstawieniach, które są dla nich doskonałym sposobem na relaks.

Zdrowie pod szczególną troską

Niestety wiek podeszły to również czas, kiedy u wielu seniorów dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia. Cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca, zawały, udary, nowotwory, kłopoty z pamięcią – lista chorób, które mogą dotknąć bliskiego nam seniora jest naprawdę długa. Dlatego warto zadbać o to, by osoba starsza znajdowała się pod stałą opieką lekarza. Przypominajmy seniorom o regularnych badaniach krwi i moczu, mierzeniu poziomu cukru czy ciśnienia, konsultacjach z kardiologiem, a nawet lekarzem rodzinnym – już to wielokrotnie pozwala na szybkie wykrycie różnych schorzeń, a następnie na skuteczniejsze leczenie. Zwracajmy też uwagę na wszelkie niepokojące sygnały – nagłe osłabienia, duszności, częsty kaszel czy kłopoty z orientacją. Nie bagatelizujmy ich, wybierzmy się z rodzicem czy dziadkiem do lekarza. Troska i uwaga ze strony najbliższych może sprawić, że będziemy się cieszyć obecnością bliskiego nam seniora o wiele dłużej!

Comments are closed.
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez ZOL „DOM RODZINNY”
ul. Przytorowa 1, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę"