Portal Pacjenta Portal Partnera
logo ue

KONTAKT

Dom Rodzinny - ul. Przytorowa 1 Nowy Dwór Mazowiecki (okolice Warszawy)

TELEFON

tel. 22 775 22 05; kom. 697 027 865

Joga dla seniorów – dla ciała i duszy

joga dla seniora

Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna to jeden z najskuteczniejszych, najtańszych i najbardziej dostępnych sposobów na zapobieganie wielu chorobom oraz utrzymanie sprawności ciała i umysłu. Dotyczy to również osób starszych, które – na szczęście – coraz częściej stawiają na aktywne spędzanie swojej jesieni życia. Eksperci w szczególny sposób polecają im natomiast jogę dla seniorów. Dlaczego? Sprawdzamy!
Joga to jeden z systemów filozofii indyjskiej, zajmujący się związkami między ciałem a umysłem. Zakłada ona, że poprzez odpowiedni trening fizyczny, połączony z medytacją oraz etycznym postępowaniem, można osiągnąć idealną równowagę oraz rozpoznać prawdziwą naturę rzeczywistości. Faktycznie joga jest więc sposobem postrzegania świata oraz bardzo rozbudowanym systemem filozoficznym. W krajach zachodnich szczególną popularnością cieszy się natomiast jedna z jej gałęzi, czyli hathajoga, utożsamiana z ćwiczeniami fizycznymi oraz umysłowymi, uprawianymi dla zdrowia.

Joga dla seniorów – dlaczego warto?

Joga jest jedną z najczęściej polecanych dla seniorów form ruchu. Dzieje się tak dlatego, że nie wymaga ona fantastycznej kondycji i sprawności – ćwiczenia przebiegają w spokojnej atmosferze, nie są bardzo intensywne, ale w całokształcie przynoszą doskonałe dla organizmu i umysłu efekty. Badania naukowe udowodniły, że joga dla seniorów wzmacnia mięśnie, przywraca ruchomość stawów, poprawia krążenie, minimalizuje bóle kręgosłupa, wspomaga pracę organów wewnętrznych, zwiększa wydolność oddechową oraz odciąża narządy ruchu. W całokształcie, joga dla seniorów działa kompleksowo na całe działo, pomagając osobom starszym zachować sprawność i pozbyć się ograniczeń, spowodowanych naturalnymi procesami starzenia się organizmu.
Co więcej, joga dla seniorów to również doskonałe narzędzie do odzyskania równowagi umysłowej. Podczas wykonywania ćwiczeń bardzo ważne jest bowiem wyciszenie, skupienie na swoim ciele oraz odpowiednie oddychanie. Wszystko to pozwala poprawić koncentrację, zmniejszyć poziom stresu, zwalczyć bezsenność czy po prostu się zrelaksować.

Jak wygląda joga dla seniorów?

W porównaniu do zajęć przeznaczonych dla osób młodych, joga dla seniorów charakteryzuje się większą ilością ćwiczeń statycznych, w stabilnej pozycji stojącej, siedzącej lub leżącej. Dzieje się tak dlatego, by zajęcia były dostępne dla jak największej liczby osób starszych, stosunkowo proste w wykonaniu oraz – przede wszystkim – bezpieczne. Ćwiczenia w pozycji siedzącej są szczególnie polecane w przypadku bólów kręgosłupa, miednicy i bioder. Te w pozycji stojącej wzmacniają okolice kostek oraz zmniejszają sztywność mięśni nóg. Z kolei ćwiczenia w pozycji siedzącej wzmacniają podbrzusze oraz tułów, a także pomagają się zrelaksować. Wszystkim im towarzyszą ćwiczenia oddechu oraz elementy medytacji.

Joga dla seniorów – gdzie szukać zajęć?

Szukając zajęć jogi dla seniorów należy w pierwszej kolejności sprawdzić ofertę okolicznych fitness klubów. Obecnie właściwie każde tego typu miejsce posiada w swojej ofercie zajęcia przygotowane właśnie dla osób starszych. Co ważne, są one prowadzone przez profesjonalnych instruktorów – dzięki temu mamy pewność, że są dostosowane do potrzeb oraz możliwości fizycznych seniorów. Dodatkowo, biorą w nich udział osoby w podobnym wieku, dzięki czemu rodzic czy dziadek czuje się wśród nich swobodniej i nie wstydzi się ćwiczyć, nawet pomimo naturalnych w tym wieku ograniczeń fizycznych. Zajęcia jogi dla seniorów w mniejszych miejscowościach organizują również okoliczne domy kultury, ośrodki opieki społecznej, a nawet szkoły. Zestawy dopasowanych do potrzeb osób starszych ćwiczeń jogi można tez kupić na płytach DVD.

Comments are closed.
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez ZOL „DOM RODZINNY”
ul. Przytorowa 1, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę"