Portal Pacjenta Portal Partnera
logo ue

KONTAKT

Dom Rodzinny - ul. Przytorowa 1 Nowy Dwór Mazowiecki (okolice Warszawy)

TELEFON

tel. 22 775 22 05; kom. 697 027 865

Jesienna aktywność seniora

Pogoda za oknem nie pozostawia już złudzeń – mamy jesień. Dni są coraz krótsze, coraz chłodniejsze i wielokrotnie wychodząc z domu pamiętać należy o parasolce. Nie oznacza to jednak, że osoby starsze powinny zrezygnować z miłego spędzania czasu, także na świeżym powietrzu. Jesienna aktywność seniora jest bowiem ważnym elementem dbania o zdrowie!

O tym, że regularna aktywność na świeżym powietrzu (oczywiście dopasowana do wieku
i możliwości fizycznych) jest dla osób starszych bardzo korzystna, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Seniorzy mają do wyboru wiele rodzajów aktywności począwszy od jazdy
na rowerze, przez nordic walking, aż po spacery. Codzienny, choćby półgodzinny, spacer pomaga dotlenić organizm, usprawnia krążenie krwi, podtrzymuje prawidłowe działanie mięśni i stawów, obniża ciśnienie, a także wycisza i relaksuje.
Wiele osób starszych wraz z nadejściem jesieni ogranicza swoje wyjścia z domu. Choć oczywiście lepiej nie urządzać spacerów, gdy za oknem pada deszcz i wieje porywisty wiatr, bo może się to skończyć przeziębieniem, to jednak gdy tylko pogoda jest sprzyjająca, warto namówić rodzica lub dziadka na krótki spacer. Oprócz wymienionych powyżej korzyści zdrowotnych, pobyt w parku czy ogrodzie umożliwi złapanie niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania organizmu dawki słońca oraz pomoże zbudować naturalną odporność organizmu. Należy przy tym pamiętać o adekwatnym do pogody ubiorze.

Jesienna aktywność seniora – także w domu!

Jesienna aktywność seniora to jednak nie tylko regularny ruch na świeżym powietrzu. Coraz dłuższe wieczory sprzyjają również rozrywkom umysłowym. Z jednej strony, pomagają one w miły sposób spędzić wolny czas, a z drugiej – są dobrym sposobem na utrzymanie prawidłowego funkcjonowania umysłowego osób starszych. Co można więc zaproponować seniorowi w ramach domowych jesiennych aktywności? Opcji jest mnóstwo: gra w karty, popularne gry planszowe, szachy, rozwiązanie krzyżówek, sudoku, zabawa w „państwa-miasta”. Tego typu rozrywki w naturalny i nieobciążający sposób zmuszają osobę starszą do wysiłku umysłowego, stymulują pamięć, poprawiają orientację, pomagają się zrelaksować i wyciszyć. Nie można przy tym zapominać, że wspólna gra w karty to znakomity sposób na integrację całej rodziny oraz przyjemne spędzenie czasu w rodzinnym gronie.

Comments are closed.
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez ZOL „DOM RODZINNY”
ul. Przytorowa 1, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę"