Portal Pacjenta Portal Partnera
logo ue

KONTAKT

Dom Rodzinny - ul. Przytorowa 1 Nowy Dwór Mazowiecki (okolice Warszawy)

TELEFON

tel. 22 775 22 05; kom. 697 027 865

Ćwiczenia wspomagające pracę mózgu dla seniorów

Mózg – podobnie jak każdy inny organ ludzkiego ciała – podlega naturalnym procesom starzenia. Może się to objawiać m.in. kłopotami z koncentracją, zaburzeniami pamięci czy problemami z wykonywaniem codziennych czynności. Na szczęście pracę mózgu można stymulować poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia umysłowe i… fizyczne.

Starzenie jest naturalnym procesem, który dotyczy każdego człowieka. Objawy starzenia dotyczą zarówno wyglądu zewnętrznego, jak i funkcjonowania narządów wewnętrznych oraz pracy mózgu – spada zdolność przetwarzania i zapamiętywania nowych informacji, zmniejsza się tempo myślenia, obniżają się funkcje poznawcze. U seniorów może to skutkować sytuacjami w postaci zapominania listy zakupów, ale również zagrażającymi normalnemu funkcjonowaniu chorobami, jak otępienie czy demencja starcza. Na szczęście istnieją ćwiczenia wspomagające pracę mózgu u osób starszych i – co ważne – większość z nich wykonywać można w domowym zaciszu.

Trening mózgu dla seniorów
Niewątpliwą zaletą treningu mózgu dla seniorów jest to, że nie jest on obostrzony rygorystycznymi zasadami, jak bywa to w przypadku treningów fizycznych dla osób młodych. W ćwiczeniach wspomagających pracę mózgu dla seniorów chodzi tak naprawdę o to, by sprawiały im przyjemność i były dla nich formą relaksu. Wiek podeszły jest bowiem czasem, w którym osoba starsza powinna przede wszystkim odpoczywać, a nie podejmować się aktywności – nawet umysłowych – ponad swoje siły.
Do ćwiczeń mózgu dla seniorów zaliczają się więc wszelkie rozrywki i czynności, które pobudzają jego pracę, w łagodny sposób wymuszają koncentrację oraz skupienie. Może to być oddawanie się lekturze książek ulubionego autora, rozwiązywanie krzyżówek oraz innych łamigłówek matematycznych, logicznych czy językowych, robótki ręczne i majsterkowanie, zabawa w „państwa-miasta” czy gry planszowe. Warto namówić seniora, aby wybierając się do sklepu nie zabierał ze sobą spisanej listy zakupów, ale spróbował ją zapamiętać. Bardzo prostym i przyjemnym dla osób starszych ćwiczeniem stymulującym pracę mózgu jest opowiadanie bajek lub śpiewanie piosenek wnukom. Co ważne, w niektórych rodzajach ćwiczeń, takich jak gry planszowe czy układanie puzzli seniorowi można – a nawet powinno się – towarzyszyć. To również doskonały sposób na utrzymywanie bliskich, rodzinnych relacji.
W Domu Rodzinnym doskonale zdajemy sobie sprawę z konieczności stymulowania sprawności intelektualnych naszych podopiecznych. Dlatego, o ile pozwala na to ich stan zdrowia, mogą oni brać udział w lekkich, prostych i przyjemnych treningach mózgu, chociażby w postaci wspólnych gier, zabaw, udziału w koncertach czy zajęć plastycznych.

W zdrowym ciele zdrowy… mózg!
Nie wolno zapominać również o tym, że sprawność intelektualna seniorów jest ściśle powiązana z poziomem ich aktywności fizycznej. Potwierdzają to liczne badania naukowców z całego świata. Dla przykładu – badania przeprowadzone na Uniwersytecie Miami na Florydzie dowiodły, że regularna aktywność fizyczna znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia demencji starczej, a u osób z już zdiagnozowaną chorobą systematyczny ruch spowalnia jej rozwój. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić seniorom regularną dawkę dopasowanej do ich wieku, stanu zdrowia oraz preferencji aktywności fizycznej. Oczywiście nie muszą to być bardzo wyszukane aktywności – wystarczy codzienny, półgodzinny spacer. W większych miastach bez problemu można jednak znaleźć bogatą ofertę zajęć fizycznych dla seniorów w postaci jogi, gimnastyki czy ćwiczeń w basenie. Ruch jest doskonałym sposobem nie tylko na zachowanie sprawności umysłowej – wspomaga on bowiem prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

Comments are closed.
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez ZOL „DOM RODZINNY”
ul. Przytorowa 1, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę"