Portal Pacjenta Portal Partnera
logo ue

KONTAKT

Dom Rodzinny - ul. Przytorowa 1 Nowy Dwór Mazowiecki (okolice Warszawy)

TELEFON

tel. 22 775 22 05; kom. 697 027 865

Badania profilaktyczne dla seniorów

Badania profilaktyczne powinny być wykonywane w celu wczesnego rozpoznania wielu chorób, a co się z tym wiąże – jak najszybszego rozpoczęcia leczenia. O jakich badaniach profilaktycznych powinni pamiętać seniorzy?

Niektóre osoby starsze chętnie odwiedzają lekarzy, inne – bagatelizują swój stan zdrowia i nie przyznają się do gorszego samopoczucia czy dolegliwości bólowych. Bez względu na to, do której grupy zalicza się bliski nam senior warto zadbać o to, by regularnie poddawał się badaniom profilaktycznym. Pozwalają one wykryć wiele chorób już we wczesnym stadium, co znacznie zwiększa szanse na wyleczenie. W przypadku seniorów chodzi również o to, by umożliwić im spędzenie jesieni życia w jak najlepszym zdrowiu i kondycji.

Lista badań profilaktycznych dla seniorów

Jak więc pokierować wizytami seniora u lekarzy? Przynajmniej raz do roku, nawet jeśli nie narzeka na żadne dolegliwości, powinien zgłosić się do lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, który wykona w trybie ambulatoryjnym badanie poziomu ciśnienia tętniczego, badanie poziomu cukru we krwi i wystawi skierowanie na podstawowe badania krwi oraz moczu. U mężczyzn zalecane jest coroczne badanie prostaty, a u kobiet – badanie ginekologiczne wraz z cytologią.

Wizyta u lekarza POZ jest niezbędna jeszcze z jednego powodu. Lekarz może w jej trakcie przeprowadzić szczegółowy wywiad lekarski pod kątem najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów, zapytać o różne niepokojące objawy, obciążenia rodzinne itp. W zależności od jego zaleceń, seniorzy co dwa-trzy lata (lub częściej jeśli tak zleci lekarz) powinni zgłaszać się np. lipidogram, RTG płuc, badanie EKG serca, badanie wzroku, badanie stanu skóry, USG jamy brzusznej, USG tarczycy i węzłów chłonnych, badanie próbki kału na obecność krwi, badanie gęstości kości czy dopochwowe USG narządów rodnych oraz mammografię u kobiet.

Jeśli u osoby starszej pojawiają się pewne grupy niepokojących objawów (biegunki, zaparcia, wymioty, nudności, bóle brzucha), a dodatkowo występuje obciążenie rodzinne, konieczne może być regularne wykonywanie gastroskopii i/lub kolonoskopii. Badania te pozwalają wykryć zarówno stosunkowo niegroźne wrzody żołądka, jak również nowotwory jelita grubego, dwunastnicy, żołądka itp.

W profilaktyce u osób starszych zaleca się również szczepienia m.in. przeciw grypie, pneumokokom, przeciwko błonicy, tężcowi czy krztuścowi.

 

 

Comments are closed.
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez ZOL „DOM RODZINNY”
ul. Przytorowa 1, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę"